Description
- AMD Ryzenโข 5 5600 3.5 GHz
- 32 MB L3 Socket AM4
- Processor cores: 6 7 nm 64-bit 65 W
- DDR4-SDRAM
- Box Cooler included
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzenโข processor.
AMD “Zen 3” Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
AMD Ryzenโข VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzenโข VR-Ready Premium processors.
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Series | AMD Ryzen 5 |
| CPU Socket | AM4 |
| CPU Cores | 6 |
| CPU Threads | 12 |
| Hyperthreading / Multithreading | Yes |
| Memory Controller | dual channel |
| L1-Cache | 384 kB |
| L2-Cache | 3 MB |
| L3-Cache | 32 MB |
| TDP | 65 W |
| CPU Cooler Included | Yes |
| CPU Packaging | boxed / retail |
| Clock Speeds | |
| Max. CPU Clock (Base) | 3.5 GHz |
| Max. CPU Clock (Turbo / Boost) | 4.4 GHz |
| Thermal Specifications | |
| Max. TDP | 65 W |
| Memory | |
| Memory Compatibility | DDR4 |
| EEC Support | Yes |
3 Year Warranty





Reviews
There are no reviews yet.