Description
- AMD Ryzenโข 5 4500 3.6 GHz
- 8 MB L3 Socket AM4
- Processor cores: 6 7 nm 64-bit 65 W
- DDR4-SDRAM
- Box
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzenโข processor.
AMD Ryzenโข VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzenโข VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 4000 Series |
| Processor model | 4500 |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor family | AMD Ryzenโข 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Box | Yes |
| Memory | |
| Memory Compatibility | DDR4 |
| EEC Support | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| Market segment | Desktop |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Series | AMD Ryzen 5 |
| CPU Socket | AM4 |
| CPU Architecture | Zen 2 |
| CPU Code Name | AMD Renoir |
| CPU Cores | 6 |
| CPU Threads | 12 |
| Hyperthreading / Multithreading | Yes |
| Memory Controller | dual channel |
| TDP | 65 W |
| CPU Cooler Included | Yes |
| CPU Packaging | boxed / retail |
3 Year Warranty





Reviews
There are no reviews yet.