Description
Level up your gaming, with the AMD Ryzen 7000 Series. Theย AMD Ryzen 9 7900Xย is an upgrade on the fan favourite for gaming, the AMD Ryzen 5900X. With all-new Zen 4 architecture, this processor is unlike any desktop processor in terms of performance. Utilising an innovative 5nm process, the die size has been reduced by 18% whilst IPC uplifts by roughly 13%. This model is the gamer edition, with 12 cores, 24 threads, and SMT technology. Built for AM5 sockets, this processor supports DDR5, PCIe 5.0, and is future-proofed for upcoming advancements. Expect great things from this CPU.
AMD Ryzenโข 9 7900X CPU at a Glance:
- 5nm CPU with all-new Zen 4 architecture
- Twelve cores, twenty-four threads, and multithreading technology
- Maximum 170W TDP
- Compatible with AM5 socket and existing AM4 CPU coolers
- Supports DDR5 RAM plus PCIe 5.0 for graphics and storage
- New memory overclocking software AMD EXPO
The CPU for Gamers
As a high-end CPU from the new AMD Ryzen 7000 Series, theย AMD Ryzen 9 7900Xย delivers on great gaming performance. In fact, AMD promise itโs part of the fastest CPU range for gaming currently on the market (at time of launch). Boasting twelve cores and twenty-four threads, this processor utilises SMT (simultaneous multithreading technology) to optimise performance during gaming workloads. Base frequencies for this processor are 4.7GHz, but this can be boosted up to 5.6GHz with the use of Precision Boost 2 or Precision Boost Overdrive.
Overall, this latest generation of Ryzen processors has an incredible uplift in performance and IPC (instructions per cycle). Intelligently split into L1, L2, and L3 tiers, there is 76MB total cache, to increase the amount of accessible information available. Game with smooth frame rates, stream in high definition, and create content flawlessly. The maximum 170W TDP delivers enthusiast performance, enabling you to get the most out of this processor.
Zen 4
With the new generation of processors comes a new architecture. Evolving the highly performative Zen 3, the AMD Ryzen 9 7900X CPU utilises the innovative Zen 4 architecture. The new front-end design is paired with machine learning, enabling a better focus on core performance. Large frequency fluctuations are avoided thanks to the 256-bit data width, which also speeds up language and image processing.
Constantly innovating, AMD has integrated fourth-generation FinFET technology creating the worldโs first 5mn consumer CPU. Overall, the processor is smaller, faster, and with lower power transistors to optimise performance. Whilst the die is 18% smaller, new features have been integrated that not only enable great functionality, but improve the energy efficiency of the processor. At the same power output, there is up to 49% more performance than seen in the previous architecture.
Future-Proofed
A key feature of theย AMD Ryzen 9 7900Xย is how future-proofed the platform has been made. Starting with the new socket, AM5. AMD want this to be the platform that grows with you, supporting upcoming technological advances and industry standards.
For memory, AM5 will support DDR5 RAM modules, with maximum memory speeds up to 5200 MT/s. Additionally, a memory overclocking program has been developed specifically for the AMD Ryzen 7000 Series and DDR5, called AMD EXPO. This will offer optimised, on-click overclocking that can enhance 1080p gaming by 11% and reduce latency by up to 63ns.
The other future-proof feature is PCIe support. Theย AMD Ryzen 9 7900Xย is equipped with PCIe 5.0, for both graphics cards and storage. Enjoy ultra-fast connectivity on all your PCIe devices.
Integrated Graphics
Theย AMD Ryzen 9 7900X CPUย has integrated Radeon RDNA 2 graphics, built on an all-new I/O die in 6nm with advanced low-power Navi 2 architecture. This die operates with better efficiency than previous models, thanks to a low power draw when idle or under medium loads.
AM5
To operate anย AMD Ryzen 7900X CPU, a motherboard equipped with anย AM5 1718 LGA socketย is essential. The compatible chipsets are:
- X670E
- B650 and B650E
- A620
To optimise compatibility,ย AMD Ryzen 7000 Series CPUsย can be equipped with either an AM4ย AIOย orย airย CPU coolers or AM5ย AIOย orย airย CPU coolers. No cooler is included within the scope of delivery.
AMD Ryzen 7000 Line Up
| Model | Cores | Threads | Max Boost Clock | Total Cache | PCIe Version | Default TDP |
| AMD Ryzen 9 7950X3D | 16 | 32 | Up to 5.7GHz | 144MB | Gen 5.0 | 120W |
| AMD Ryzen 9 7950X | 16 | 32 | Up to 5.7GHz | 80MB | Gen 5.0 | 170W |
| AMD Ryzen 9 7900X3D | 12 | 24 | Up to 5.6GHz | 140MB | Gen 5.0 | 120W |
| AMD Ryzen 9 7900X | 12 | 24 | Up to 5.6GHz | 76MB | Gen 5.0 | 170W |
| AMD Ryzen 9 7900 | 12 | 24 | Up to 5.4GHz | 76MB | Gen 5.0 | 65W |
| AMD Ryzen 7 7800X3D | 8 | 16 | Up to 5.0GHz | 106MB | Gen 5.0 | 120W |
| AMD Ryzen 7 7700X | 8 | 16 | Up to 5.4GHz | 40MB | Gen 5.0 | 105W |
| AMD Ryzen 7 7700 | 8 | 16 | Up to 5.3GHz | 40MB | Gen 5.0 | 65W |
| AMD Ryzen 5 7600X3D | 6 | 12 | Up to 4.7GHz | 96MB | Gen 5.0 | 65W |
| AMD Ryzen 5 7600X | 6 | 12 | Up to 5.3GHz | 38MB | Gen 5.0 | 105W |
| AMD Ryzen 5 7600 | 6 | 12 | Up to 5.1GHz | 38MB | Gen 5.0 | 65W |
| AMD Ryzen 5 7500X3D | 6 | 12 | Up to 4.5GHz | 102MB | PCIe 5.0 | 65W |
AMD Ryzen 9 7900X FAQ
Is the AMD Ryzen 9 7900X CPU Good for Gaming?
The AMD Rzyen 9 7900X CPU is great for high-performance gaming and content creation. The twelve cores and twenty-four threads are equipped with SMT technology to effortlessly handle complex processes. Whatโs more, the Zen 4 architecture is packed with features that will optimise your performance.
How Many Cores and Threads does the AMD Ryzen 9 7900X CPU Have?
The AMD Ryzen 9 7900X CPU has 12 cores and 24 threads.
What Socket Does the AMD Ryzen 9 7900X CPU Use?
The AMD Ryzen 9 7900X CPU is compatible with the AMD AM5 socket. This AMD socket uses a land grid array (LGA) rather than a pin grad array (PGA), so there is no cross compatibility with AMD AM4 sockets. However, the outer socket shape has been designed so that your AM4 coolers will remain compatible.
What Memory Can I Use with the AMD Ryzen 9 7900X CPU?
The AMD Ryzen 7000 Series supports DDR5 RAM, this includes the AMD Ryzen 9 7900X. The recommended memory speeds are between 5200MHz and 6000MHz.
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7900X |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor family | AMD Ryzenโข 9 |
| Processor cores | 12 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 24 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Box | Yes |
| Cooler included | No |
| Memory | |
| Memory Compatibility | DDR5 |
| EEC Support | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 – 64-Bit, Windows 10 – 64-Bit, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| I/O configuration | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |
| Processor special features | |
| Intelยฎ Hyper Threading Technology (Intelยฎ HT Technology) | No |
| Operational conditions | |
| Maximum operating temperature | 95 ยฐC |
| Technical details | |
| Launch date | 9/15/2022 |
| Other features | |
| L1 cache | 0.768 MB |
| L2 cache | 12000 KB |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Series | AMD Ryzen 9 |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU Architecture | Zen 4 |
| CPU Code Name | AMD Raphael |
| CPU Cores | 12 |
| CPU Threads | 24 |
| Memory Controller | dual channel |
| TDP | 170 W |
| CPU Cooler Included | No |
| CPU Packaging | boxed / retail |





Reviews
There are no reviews yet.