Description
AMD Ryzen 8000G Series processors come with Radeon 700M series graphics built in to get you in the game, no graphics card necessary. And if you want to go beyond, like all AMD Ryzen processors, 8000G Series models are compatible with graphics cards for even more performance.
The first desktop processor with AI capabilities is here, and you can be the first to have it. AMD Ryzenโข AI includes a dedicated AI engine designed for the ultimate in AI processing efficiency; an AMD Radeonโข graphics engine optimised for AI workloads; and Ryzenโข processor cores that also have powerful AI capabilities.
Get a competitive edge with your AMD Ryzen processor. Overclock at the touch of the button and take charge with total performance mastery through Ryzen Master. The cutting-edge tech of AMD EXPO Memory ensures a smooth, personalised experience. Upgrades and customisations are within your grasp on the AMD Socket AM5 ecosystem.
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor model | 8700G |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor family | AMD Ryzenโข 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Box | Yes |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Cooler included | No |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Memory | |
| Memory Compatibility | DDR5 |
| EEC Support | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board graphics card base frequency | 2900 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| Market segment | Desktop |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Series | AMD Ryzen 7 |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU Architecture | Zen 4 |
| CPU Code Name | AMD Phoenix |
| CPU Cores | 8 |
| CPU Threads | 16 |
| Hyperthreading / Multithreading | Yes |
| Memory Controller | dual channel |
| TDP | 65 W |
| CPU Cooler Included | Yes |
| CPU Packaging | boxed / retail |
| Integrated GPU | Yes |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | AMD Radeon 780M |
| Manufacturing Process | 4 nm |
| Shader Units | 768 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 12 |
| Compute Units | 12 |





Reviews
There are no reviews yet.