Description
Enhance your gaming, with theย ASRock Intel ARC B580 Challenger OC GPU. This Battlemage graphics card is primed to handle 1440p resolutions with smooth frame rates and low latency performance. The Xe2-HPG architecture supports innovative technologies like Intel XeSS and other AI-enhancements to ensure you experience the best and most immersive gaming. With onboard cooling, you can concentrate on the battlefield without worrying about thermal throttling. Plus, the 12GB GDDR6 VRAM will keep all operations running efficiently.
ASRock Intel ARC B580 Challenger OC GPU at a Glance:
- Battlemage graphics card optimised for 1440p gameplay
- 12GB GDDR6 VRAM with 192-bit interface
- Clock speeds up to 2740MHz
- AI-boosted Intel XeSS 2, XeFG, and XeLL for optimised gaming
- Onboard cooling with 0dB Silent mode
- RGB LED light bar for a splash of colour
Battlemage Graphics
Theย ASRock Intel ARC B580 Challenger OC GPUย is powered by Intelโs second-generation Battlemage architecture. Harnessing innovative AI-enhanced technologies like Intel XeSS and XeFG, this graphics card will render your favourite titles in crisp 1440p resolutions with smooth frame rates and incredibly visual fidelity.
More than just gaming, theย ASRock Intel ARC B580 Challenger OC GPUย is equipped with powerful creator tools to streamline your workflows. The cutting-edge AV1 encoder is optimised for streaming, while the twin media transcoders support dual-encoding. Plus, the Xe Media Engine provides a platform for creating and edition content in high resolutions.
As an OC model, theย ASRock Intel ARC B580 Challenger OC GPUย features a clock speed of 2740MHz, ensuring ultra-fast operation. This is paired with 12GB GDDR6 VRAM on a 192-bit interface, keeping all processes quick and efficient.
Cooling Efficiency
Theย ASRock Intel ARC B580 Challenger OC GPUย features a dual-fan thermal solution, engineered to maintain optimal temperatures. The two custom Striped Axial Fans deliver enhanced airflow thanks to the stripe structure on each fan blade and the polished finish. Plus, they harness 0dB Silent Cooling technology, slowing and even stopping on lighter loads for silent operation. On heavier workloads, the fans will spin again to manage the higher temperatures.
To maximise contact and surface area, theย ASRock Intel ARC B580 Challenger OC GPUย features ultra-fit heatpipes. The increased contact between pipes and the copper base ensures optimised heat dissipation. The pipes feed this excess heat to the fin stack, crafted with high-density metal welding to isolate coverage between these components. This enables heat to be dissipated more efficiently. Plus, nano thermal paste is utilised on the contact area to eliminate all gaps for optimal heat transfer.
Cool Aesthetics
Theย ASRock Intel ARC B580 Challenger OC GPUย comes with a stylish metal backplate that provides sleek aesthetics, structural integrity, and enhanced thermal efficiency. To complete the overall look, this graphics card features an RGB LED indicator strip, adding a splash of colour.
| Specification | Details |
|---|---|
| Graphics Engine | Intel Arcโข B580 |
| Bus Standard | PCIยฎ Express 4.0 x8 |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Video Memory | GDDR6 12GB |
| Engine Clock | 2740 MHz |
| Xe-core | 20 |
| Intelยฎ XMX Engines | 320 |
| Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Bus | 192-bit |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Interface |
|
| HDCP Support | Yes |
| Multi-view | 4 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Accessories | 1 x Quick Installation Guide |
| Dimensions | 249 x 132 x 41mm, 2-slot |
| Weight | 720 g |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| AI | |
| AI Accelerator | XeCores |
| AI Acceleration | Yes |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | adaptiveSync |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 249 mm |
| Width | 132 mm |
| Height | 41 mm |
| Weight | 720 g |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Graphics Card | |
| GPU Series | Intel ARC |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 2 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2670 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2740 MHz |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | Intel ARC B580 |
| Graphics Chip | Intel BMG-G21 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 2560 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 20 |
| GPU Memory Type | GDDR6 |
| Slot Type Standard | PCIe 4.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 12 |
| GPU Memory Interface (bit) | 192 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 456 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 2375 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 19 |
| Xe Cores | 20 |









Reviews
There are no reviews yet.