Description
BE READY FOR ATX 3.1 & PCIe 5.1
The ASRock Phantom Gaming series power supply supports both current and future standards, fully compliant with ATX12V V3.1 and PCIe Gen 5.1. Ideal for both current systems and future builds, this power supplies can handle up to 220% power excursion and respond swiftly to power spikes, ensuring reliable, safe power for your components.
Native PCIe 12V-2×6 Cable
With ASRock Classic Green connectors, users can easily see if the connector has been plugged in properly.
Cable Over-Temperature Protection
The NTC sensor at the VGA connector monitors the temperature and sends signal the PSU to ensure safe operation.
135mm Fluid Dynamic Bearing Fan
The fluid seal design and the herringbone structure provides an extremely long lifespan and noise minimization.
+5V BOOST Mode – Voltage Compensation Mechanism
When this switch is enabled, it boosts the +5V voltage to maintain optimal performance.
If no voltage drop occurs, the PSU will regulate the +5V rail to approximately +5.15V, ensuring consistent power delivery.
80 PLUS & CYBENETICS CERTIFIED
Designed for gaming enthusiasts, the Phantom Gaming series power supply unit with 80 PLUS Gold efficiency certification and Cybenetics Platinum & Gold ratings, along with LAMBDA A acoustic certification, it guarantees superior energy efficiency and low noise operation.
*The Cybenetics certification on the packaging has been updated. Some earlier units may not show the badge. For the latest certification details, please visit the official Cybenetics website. Product specifications and performance remain unchanged.
- 80 PLUSยฎ GOLD Certified
- Cybenetics Platinum and LAMBDA A Certified
- ATX3.1 & PCIe5.1 Ready
- Fully Modular Cable Design
- Native 12V-2×6 Connector Dual Color Design with TempGuard
- 100% Highly Reliable Japanese Capacitors
- 135mm Striped Axial FDB Fan
- iCool Intelligent Fan Control Mode
- 5V BOOST Mode
- Remarkable 10-Year Warranty
| Product Series | |
| Product Series/Family | Phantom |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 1600 W |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 180 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Efficiency Class | |
| 80PLUS Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 135 mm |
| Power Supply | |
| PSU Format | ATX |
| Modular Power Supply | Yes |
| Cooling | |
| Semi Passive Power Supply | Yes |
| Internal Ports | |
| CPU Power Connectors 12V ATX/EPS | 2 |
| 8 Pin PCIe Power Connectors | 0 |
| 6+2 Pin PCIe Power Connectors | 6 |
| SATA Power Connectors | 4 |
| Cable Specifications | |
| Max. CPU Power Cable Length | 600 mm |
| Max. 24-Pin Motherboard Power Cable Length | 650 mm |













Reviews
There are no reviews yet.