Description
The Steel Legend series power supply unit offers options of 1000W, 850W, 750W, and 650W, available in “Steel Black” and “Steel White” ideal for mainstream systems. Certified for 80 PLUS Gold efficiency and Cybenetics Platinum & Gold rating, along with LAMBDA A+/A acoustic certification, it ensures outstanding energy performance.
SL-1000G at a Glance
- 80 PLUSยฎ GOLD Certified
- Cybenetics PLATINUM and LAMBDA A Certified
- ATX3.1 & PCIe5.1 Ready
- Fully Modular Cable Design
- Native 12V-2×6 Connector Dual Color Design
- 100% Highly Reliable Japanese Capacitors
| Efficiency Class | |
| 80PLUS Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 150 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 1000 W |
| Power Output +12V rails | 1000 W |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 135 mm |
| Power Supply | |
| PSU Format | ATX |
| Cooling | |
| Semi Passive Power Supply | Yes |
| Internal Ports | |
| CPU Power Connectors 12V ATX/EPS | 2 |
| 8 Pin PCIe Power Connectors | 0 |
| 6+2 Pin PCIe Power Connectors | 3 |
| SATA Power Connectors | 9 |
| Cable Specifications | |
| Max. CPU Power Cable Length | 650 mm |
| Max. 24-Pin Motherboard Power Cable Length | 600 mm |











Reviews
There are no reviews yet.