Description
| Category | Details |
|---|---|
| Model | B850 MAX GAMING WIFI W |
| CPU | AMD Socket AM5 for AMD Ryzenโข 9000, 8000 & 7000 Series Desktop Processors CPU support list |
| Chipset | AMD B850 Chipset |
| Memory | 4 x DIMM slots, max. 256GB, DDR5, up to 8000+MT/s (OC) ECC & Non-ECC Un-buffered DIMM, Dual channel architecture Supports AMD EXPOโข, ASUS AEMP *On-Die ECC support, varies by CPU and memory configuration. |
| Graphics | 1 x DisplayPort (max. 8K@30Hz) 1 x HDMIโข port (max. 4K@60Hz) *Graphics support depends on CPU. |
| Expansion Slots | Ryzen 9000 & 7000:ย 1 x PCIe 5.0 x16 (x16 mode) Ryzen 8000:ย 1 x PCIe 4.0 x16 (x8/x4 mode) Chipset:ย 1 x PCIe 4.0 x16 (x4 mode), 2 x PCIe 3.0 x16 (x1 mode)* *Shared bandwidth with SATA6G_1/2. Seeย PCIe bifurcation table. |
| Storage | 3 x M.2 slots: – M.2_1: PCIe 5.0 x4 (Ryzen 9000/7000), PCIe 4.0 x4 (8000) – M.2_2: PCIe 4.0 x4 (9000/7000), PCIe 4.0 x4/x2 (8000) – M.2_3: PCIe 4.0 x2 (Chipset) 4 x SATA 6Gb/s ports RAID support: – Ryzen 9000: RAID 0/1/5/10 – Ryzen 8000: RAID 0/1 – Ryzen 7000: RAID 0/1/10 |
| Networking | 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet Wi-Fi 6E (2×2, 802.11ax, 2.4/5/6GHz) Bluetoothยฎ v5.3* |
| Rear USB Ports | 4 x USB 10Gbps (3 x Type-A, 1 x Type-Cยฎ) 2 x USB 5Gbps (Type-A) 2 x USB 2.0 (Type-A) |
| Front USB Ports | 1 x USB 5Gbps Type-Cยฎ connector 1 x USB 5Gbps header (supports 2 ports) 3 x USB 2.0 headers (supports 6 ports) |
| Audio | Realtek 7.1 Surround Sound HD Audio CODEC – Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking – Up to 24-bit/192 kHz playback – Audio shielding, premium capacitors, dedicated PCB layers |
| Back Panel I/O | 1 x USB Type-Cยฎ (10Gbps), 3 x USB 10Gbps (Type-A) 2 x USB 5Gbps (Type-A), 2 x USB 2.0 (Type-A) 1 x DisplayPort, 1 x HDMIโข, 1 x 2.5Gb Ethernet 1 x Wi-Fi module, 3 x Audio jacks 1 x BIOS FlashBackโข button |
| Internal Connectors | Cooling:ย 1 x CPU Fan, 1 x CPU OPT, 1 x AIO Pump, 4 x Chassis Fan Power:ย 1 x 24-pin, 1 x 8-pin +12V, 1 x 4-pin +12V USB:ย Front USB-C, USB 5Gbps header (2 ports), 3 x USB 2.0 headers (6 ports) Misc:ย 3 x ARGB Gen2, Clear CMOS, Chassis Intrusion, COM port, F_AUDIO, S/PDIF, SPI TPM, System Panel, Thunderboltโข (USB4ยฎ) header |
| Special Features | ASUS 5X PROTECTION III, Q-Design, EZ DIY, Thermal Solution, Aura Sync BIOS FlashBackโข, SafeSlot, AEMP, Armoury Crate, AI Advisor, Fan Xpert 2+, ASUS CPU-Z, TurboV Core |
| BIOS | 256 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS Features: CrashFree BIOS 3, EZ Flash 3, EZ Mode, MyHotkey |
| Manageability | WOL by PME, PXE |
| Accessories | 2 x SATA 6Gb/s cables 1 x ASUS WiFi Q-Antenna M.2 rubber & screw packages 1 x Quick Start Guide |
| OS Support | Windowsยฎ 11, Windowsยฎ 10 64-bit |
| Form Factor | ATX (30.5cm x 24.4cm) |
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | ATX |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x 2.5 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | Yes |
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Motherboard | |
| Motherboard Chipset | AMD B850 |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Socket | AM5 |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 7 |
| Memory | |
| Max. Memory | 256 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory slots | 4x |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 1x 8-Pin |













Reviews
There are no reviews yet.