Description
The ROG Strix Platinum PSU delivers the top-tier performance and unwavering stability demanded by gamers. Featuring next-gen GaN MOSFET for superior power efficiency. The Intelligent Voltage Stabilizer ensures a steady flow of power to the graphics card. Plus, it is ready for latest hardwares with ATX 3.1 compliance and a native 12V-2×6 connector. The ROG Strix Platinum Series ensures your high-end rig has the power to conquer any challenge.
ROG STRIX 850W Platinum at a Glance
- “GPU-FIRST” voltage sensing with patented-intelligent voltageย stabilizerย enhances voltage delivery by up to 45% to your graphics card for smoother gameplay and unwavering performance.
- Large ROG heatsinksย cover critical components, delivering lower temperatures and noise than reference designs.
- Dual ball fan bearingsย can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
- 0dB technologyย lets you enjoy light gaming in relative silence.
- ATX 3.1 compatible:ย ROG Strix Platinum is compliant with ATX 3.1 standard, ensuring enhanced voltage and current regulation.
- PCIe 5.0 Ready:ย ROG Strix Platinum features a native 12V-2×6 connector for next-gen graphics card power.
ROG STRIX 850W Platinum Specification
| Intel Form Factor | ATX12V |
|---|---|
| PFC Type | Active PFC |
| ATX Standard | ATX 3.1 |
| Dimensions | 160 x 150 x 86 mm |
| Efficiency | 80Plus Platinum |
| MTBF | >120,000 hrs @ 25ยฐC |
| Protection Features | OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP |
| Hazardous Materials | ROHS |
| AC Input Range | 100-240Vac |
| DC Output Voltage | +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb |
| Maximum Load | +3.3V: 25A, +5V: 25A, +12V: 70.8A, -12V: 0.3A, +5Vsb: 3A |
| Combined Load | +3.3V & +5V: 130W, +12V: 850W, -12V: 3.6W, +5Vsb: 15W |
| Total Output | 850W |
| Cable Connectors | MB 24/20-pin x 1 CPU 4+4-pin x 2 PCI-E 16-pin x 1 (both PSU & component side) PCI-E 6+2-pin x 3 SATA x 6 PERIPHERAL x 3 |
| Package Contents | Power Cord x 1 Motherboard Power Cable x 1 (610mm) CPU Cable x 2 (1000mm) PCI-E Gen 5 (16-pin-to-16-pin) Cable x 1 (750mm) PCI-E (8-pin-to-6+2pin) Cable x 3 (750mm) SATA 1-to-3 Cable x 2 (400+120+120mm) Peripheral 1-to-3 Cable x 1 (400+150+150mm) ROG Strix DIY sticker x 1 User Manual x 1 |
| Weight | 2.8 kg (single PSU) |
| Cybenetics Noise Level Certification | TBD |
| 0dB Technology | Supported. The fan shuts off entirely when the PSU is under certain load |
| 0dB Fan Button | Yes. When ON, the fan only spins up at certain loads. When OFF, it spins continuously at all load levels. |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 850 W |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 150 mm |
| Width | 160 mm |
| Height | 86 mm |
| Efficiency Class | |
| 80PLUS Efficiency | 80 PLUS Platinum |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Power Supply | |
| PSU Format | ATX |
| 12V Distribution | single rail |
| Modular Power Supply | Yes |
| Modular Type | fully modular |
| Internal Ports | |
| CPU Power Connectors 12V ATX/EPS | 2 |
| 12V-2×6 Power Connectors | 1 |
| 6+2 Pin PCIe Power Connectors | 4 |
| SATA Power Connectors | 6 |
| Cooling | |
| Semi Passive Power Supply | Yes |
| Cable Specifications | |
| Max. CPU Power Cable Length | 1000 mm |
| Max. 24-Pin Motherboard Power Cable Length | 610 mm |











Reviews
There are no reviews yet.