Description
Featuring a GaN MOSFET, โGPU-Firstโ patented intelligent voltage stabilizer and a magnetic OLED display, ROG Thor 1200W Platinum III delivers unmatched performance and rock-solid stability for your ultimate PC build
ROG Thor 1200W Platinum III at a Glance
- โ ATX 3.1 compatible: ROG Thor Titanium III is compliant with the ATX 3.1 standard, ensuring enhanced voltage
- โ “GPU-First” voltage sensing with patented intelligent voltage stabilizer enhances voltage delivery to your graphics card by up to 45% for smoother gaming and unwavering performance.
- โ Magnetic OLED display shows a real-time power draw and can be swapped to either side of the unit to accommodate fan-up or fan-down PSU installation.
- โ Turbo Mode: Premium components and a fine-tuned fan curve unlock support for extended power excursions.
- โ ROG heatsinks and a fully aluminum enclosure synergize for superior cooling, keeping your system thermals under control.
- โ Dual-ball-fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
ROG Thor 1200W Platinum III Specification
| Model Name | ROG THOR 1200P3 GAMING |
| Intel Specification | ATX 12V, ATX 3.0 |
| Efficiency | 80 Plus Platinum |
| Protection Features | OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP |
| Hazardous Materials | ROHS |
| AC Input Range | 100-240Vac |
| Thermal Features | ROG Thermal Solution |
| DC Output Voltage | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5Vsb |
| Maximum Load | 30A, 25A, 100A, 0.3A, 3A |
| Combined Load | 125W, 1200W, 3.6W, 15W |
| Total Output | Max. 1200W |
| Connectors | MB 24/20-pin x 1, PCI-E 6+2-pin x 4, CPU 4+4-pin x 2, SATA x 7, PCI-E 16-pin x 1, Peripheral x 6 |
| Package Contents | Power Cord x 1, Motherboard Power Cable x 1, CPU Cable x 2, PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 1, PCI-E Cable 1-to-1 x 4, SATA Cable 1-to-4 x 1, SATA Cable 1-to-3 x 1, Peripheral 1-to-3 x 2, Addressable RGB Cable x 1, ROG Sticker x 1, ROG Cable Tie x 6, Chassis Screws Package x 1, Cable Tie x 12, User Manual x 1 |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 1200 W |
| Power Output +12V rails | 1200 W |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Efficiency Class | |
| 80PLUS Efficiency | 80 PLUS Platinum |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 190 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| Lighting Compatibility | ASUS Aura Sync |
| Power Supply | |
| PSU Format | ATX |
| ATX Standard | ATX 3.1 |
| 12V Distribution | single rail |
| Modular Power Supply | Yes |
| Modular Type | fully modular |
| Cooling | |
| Semi Passive Power Supply | Yes |
| Internal Ports | |
| CPU Power Connectors 12V ATX/EPS | 2 |
| 12V-2×6 Power Connectors | 1 |
| 8 Pin PCIe Power Connectors | 0 |
| 6+2 Pin PCIe Power Connectors | 4 |
| SATA Power Connectors | 6 |
| 4 Pin Molex Power Connectors | 7 |
| RGB / LED connectors | 1x Digital RGB (3-Pin 5VDG) |
| Software interface digital | Yes |
| Cable Specifications | |
| Max. CPU Power Cable Length | 1000 mm |
| Max. 24-Pin Motherboard Power Cable Length | 610 mm |
| Max. PCIe Power Cable Length | 750 mm |
| Max. SATA Power Cable Length | 400 mm |













Reviews
There are no reviews yet.