Description
Featuring a GaN MOSFET, โGPU-Firstโ patented intelligent voltage stabilizer and a magnetic OLED display, ROG Thor 1600W Titanium III delivers unmatched performance and rock-solid stability for your ultimate PC build
ROG Thor 1600W Titanium III at a Glance
- GaN MOSFETย delivers up to 30% more power efficiency than standard MOSFETs and a more organized internal layout for cooler operation.
- “GPU-First” voltage sensing with patented intelligent voltage stabilizerย enhances voltage delivery to your graphics card by up to 45% for smoother gaming and unwavering performance.
- Magnetic OLED displayย shows a real-time power draw and can be swapped to either side of the unit to accommodate fan-up or fan-down PSU installation.
- Turbo Mode: Premium components and a fine-tuned fan curve unlock support for extended power excursions.
- ROG heatsinksย and aย fully aluminum enclosureย synergize for superior cooling, keeping your system thermals under control.
- Dual-ball-fan bearingsย can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
ROG Thor 1600W Titanium III Specification
| Model Name | ROG THOR 1600P3 GAMING |
| Intel Specification | ATX 12V |
| Efficiency | 80 Plus Titanium |
| Protection Features | OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP |
| Hazardous Materials | ROHS |
| AC Input Range | (1) 115-240Vac (2) 100-115Vac |
| Thermal Features | ROG Thermal Solution |
| DC Output Voltage | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5Vsb |
| Maximum Load | 30A, 25A, 133.3A, 0.3A, 3A |
| Combined Load | 125W, 1600W, 3.6W, 15W |
| Total Output | (1) Max. 1600W (2) Max. 1300W |
| Connectors | MB 24/20-pin x 1, PCI-E 16-pin x 2, SATA x 10, CPU 4+4-pin x 2, PCI-E 6+2-pin x 4, Peripheral x 9 |
| Package Contents | Power Cord x 1, Motherboard Power Cable x 1 (610mm), CPU Cable x 2 (1000mm), PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 2 (750mm), PCI-E Cable 1-to-1 x 4 (750mm), SATA Cable 1-to-4 x 1 (400+120+120+120mm), SATA Cable 1-to-3 x 2 (400+120+120mm), Peripheral 1-to-3 x 3 (400+150+150mm), Addressable RGB Cable x 1 (800mm), ROG Sticker x 1, ROG Cable Tie x 6, Chassis Screws Package x 1, Cable Tie x 12, User Manual x 1 |
| Efficiency Class | |
| 80PLUS Efficiency | 80 PLUS Titanium |
| Cybenetics Noise Level LAMDA (230V) | A+ |
| Product Series | |
| Product Series/Family | ROG |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 200 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 1600 W |
| Power Output +3.3V | 99 W |
| Power Output +5V | 125 W |
| Power Output +3.3V & +5V (combined) | 125 W |
| Power Output +12V rails | 1599.6 W |
| Power Output -12V | 3.6 W |
| Power Output +5Vsb | 15 W |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| Lighting Compatibility | ASUS Aura Sync |
| Colour | |
| Primary Colour | Dark grey |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 135 mm |
| Power Supply | |
| PSU Format | ATX |
| ATX Standard | ATX 3.1 |
| 12V Distribution | single rail |
| Modular Power Supply | Yes |
| Modular Type | fully modular |
| Protection Circuits | OVP (Overvoltage and Undervoltage Protection), UVP (Undervoltage Protection), SCP (Short-Circuit Protection), OPP (Overload Protection), OTP (Overtemperature Protection), OCP (Overcurrent Protection) |
| Cooling | |
| Semi Passive Power Supply | Yes |
| Switchable Semi Passive Mode | Yes |
| Internal Ports | |
| CPU Power Connectors 12V ATX/EPS | 2 |
| CPU Power Supply | 2x 4+4-Pin |
| 12V-2×6 Power Connectors | 2 |
| 8 Pin PCIe Power Connectors | 4 |
| 6+2 Pin PCIe Power Connectors | 4 |
| SATA Power Connectors | 10 |
| 4 Pin Molex Power Connectors | 9 |
| RGB / LED connectors | 1x Digital RGB (3-Pin 5VDG) |
| Cable Specifications | |
| Max. CPU Power Cable Length | 1000 mm |
| Max. 24-Pin Motherboard Power Cable Length | 610 mm |
| Max. 12V-2×6 Cable Length | 750 mm |
| Max. PCIe Power Cable Length | 750 mm |
| Max. SATA Power Cable Length | 720 mm |
| Max. Molex Cable Length | 700 mm |












Reviews
There are no reviews yet.