Description
- Welcome to the Cutting-Edge of Performance:ย Push the limits of your system like never before with CORSAIR DDR5 memory, unlocking even faster frequencies, greater capacities, and higher CPU processing.
- Dynamic Ten-Zone RGB Lighting:ย Illuminate your system with ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, encased in a panoramic light bar for vivid RGB lighting from any viewing angle.
- AMDยฎ EXPO and Intel XMP 3.0 Compatibility:ย Compatible with AMDยฎ EXPO and Intel XMP 3.0 for higher frequencies and exceptional overclocking performance.
- Maximum Bandwidth and Tight Response Times:ย Optimized for peak performance on the latest DDR5 motherboards.
- Custom Performance PCB:ย Provides the highest signal quality for the greatest level of performance and stability.
- Tightly Screened Memory:ย Carefully screened memory chips for extended overclocking potential.
- Onboard Voltage Regulation:ย Enables easier, more finely-tuned, and more stable overclocking through CORSAIR iCUE software than previous generation motherboard control.
- Powerful CORSAIR iCUE Software:ย Dynamic RGB lighting control synchronized across your entire iCUE setup, real-time temperature and frequency readings, onboard voltage regulation, and custom XMP profiles.
- Stylish Solid Aluminum Heatspreader:ย Efficiently conducts heat away from your memory, with refined VENGEANCE styling to fit the look of modern systems.
- Optimized for Latest DDR5 Motherboards:ย For wide compatibility with the latest motherboards.
- Limited Lifetime Warranty:ย For complete peace of mind.
Specifications
| Memory Timings | |
| CL (CAS Latency) | 36 |
| Colour | |
| Primary Colour | Grey |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Memory | |
| Memory size (total) | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Max. Memory Speed (OC) | 6400 MT/s |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory module height | 45 mm |





Reviews
There are no reviews yet.