Description
Trident Z5 RGB series DDR5 memory is designed for ultra-high performance on DDR5 platforms. Featuring a sleek and streamlined aluminum heatspreader design, available in metallic silver, matte black, or matte white, the Trident Z5 RGB series DDR5 DRAM memory is the ideal choice to build a high-performance system.
| Memory Timings | |
| CL (CAS Latency) | 34 |
| tRCD (RAS-to-CAS-Delay) | 45 |
| tRP (RAS-Precharge-Time) | 45 |
| tRAS (Row-Active-Time) | 115 |
| Colour | |
| Primary Colour | Silver |
| Secondary Colour | White |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| Memory | |
| Memory size (total) | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Memory Speed | 7200 MHz |
| Memory Latency | CL 34-45-45-115 |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| Memory module height | 44 mm |
| Performance Profile | Intel XMP 3.0 |






Reviews
There are no reviews yet.