Description
Trident Z5 Royal is the luxury-class of extreme overclock performance DDR5 memory designed for Intel platforms, featuring a crown jewel design with a crystalline light bar for a magnificent display of customizable RGB lighting and electroplated aluminum heatspreaders with a mirrored finish in gold or silver colors.
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| CAS latency | 32 |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Memory data transfer rate | 6400 MT/s |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.1,1.4 V |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| SPD profile | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Various |





Reviews
There are no reviews yet.