Description
- Twin 8+2+2 Phases Digital VRM with DrMOS
- Dual Channel DDR5๏ผ4*DIMMs
- PCIe Gen5 x16 with PCIe UD Slot & EZ-Latch
- M.2 Gen5 with M.2 Heatsink, MOSFET Heatsink
- 2.5GbE LAN, Q-Flash Plus
Elevate your computing experience with GIGABYTE’s renowned motherboard series: AORUS, AERO, and GIGABYTE. Featuring innovative designs and advanced features, these boards offer exceptional performance and reliability. Whether you’re a gamer, content creator, or professional, our series cater to your needs, ensuring uncompromising quality and cutting-edge
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | Micro-ATX |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x 2.5 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 244 mm |
| Width | 244 mm |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Socket | AM5 |
| Water Cooling | |
| Watercooling | Yes |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| Motherboard | |
| Motherboard Chipset | AMD B850 |
| Memory | |
| Max. Memory | 256 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| System Memory Subtype | UDIMM |
| Max. Memory Speed (Standard) | 5200 MT/s |
| Max. Memory Speed (OC) | 8200 MT/s |
| EEC Support | No |
| Memory slots | 4x |
| Performance Profile | AMD EXPO |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 4 |
| Expansion Slots | |
| PCIe x16 slots (total) | 1 |
| PCIe x4 slots (total) | 1 |
| PCIe 5.0 x16 mechanical slot | 1 |
| PCIe 3.0 x16 mechanical slot | 1 |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 1x 8-Pin |
| USB 3.0 / 3.1 / 3.2 (internal) Type C Header | 1 |
| USB 3.0 / 3.1 / 3.2 (internal) Type C Possible Ports | 1 |
| USB 3.0 (internal) Header | 1 |
| USB 3.0 (internal) Possible Ports | 2 |
| USB 2.0 (internal) Header | 2 |
| USB 2.0 (internal) Possible Ports | 4 |
| RGB / LED connectors | 1x RGB (4-Pin 5050 12VGRB), 3x Digital RGB (3-Pin 5VDG) |
| Front Panel Audio Header | Yes |
| SPI TPM Header | Yes |
| External Ports | |
| USB 3.1 (external) Type C | 1 |
| USB 3.1 (external) Type A | 1 |
| USB 3.0 (external) Type A | 2 |
| USB 2.0 (external) Type A | 4 |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (2x) |
| Cooling | |
| Backplate | Yes |
| M.2 Heatsinks | Yes |
| VRM Heatsinks | Yes |
| Storage Ports | |
| M.2 PCIe 4.0 x4 | 1 |
| M.2 PCIe 5.0 x4 | 1 |
| SATA 6G (internal) | 4 |








Reviews
There are no reviews yet.