Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTXโข 5050 |
| Core Clock | 2632MHz |
| CUDAยฎ Cores | 2560 |
| Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card Size | L=280 W=117 H=40 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 8 Pin ร 1 |
| Output | DisplayPort 2.1b ร 2 HDMI 2.1b ร 2 |
| Accessories | Quick guide |
| Notes: * The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI Trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc. * The materials provided herein are for reference only. GIGABYTE reserves the right to modify or revise the content at any time without prior notice. * Advertised performance is based on maximum theoretical interface values. Actual performance may vary by system configuration. * All trademarks and logos are the properties of their respective holders. * Due to standard PC architecture, a certain amount of memory is reserved for system usage and the actual memory size is less than the stated amount. |
|
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| AI | |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| AI Acceleration | Yes |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 280 mm |
| Width | 117 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 701 g |
| Features | |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 3 |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2317 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2632 MHz |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (2x), Display Port (2x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Chip | GB207-300 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 2560 |
| Tensor Cores | 80 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 20 |
| GPU Memory Type | GDDR6 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 320 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 2500 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 20 |













Reviews
There are no reviews yet.