Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX 5050 |
| Core Clock | 2587 MHz (Reference card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 2560 |
| Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680×4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card Size | L=201 W=120 H=41 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 8 Pin ร1 |
| Output | DisplayPort 2.1b ร2, HDMI 2.1b ร2 |
| Accessories | Quick Guide |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| AI | |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| AI Acceleration | Yes |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 201 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 41 mm |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 2 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2317 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2587 MHz |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (2x), Display Port (2x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Chip | GB207-300 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 2560 |
| Tensor Cores | 80 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 20 |
| GPU Memory Type | GDDR6 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 320 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 2500 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 20 |













Reviews
There are no reviews yet.