Description
INNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 OC GPU at a Glance:
- Powerful NVIDIA Blackwell architecture with 3840 CUDA cores
- Lightning-fast performance with an overclocked boost speed of 2527MHz
- 8GB GDDR7 VRAM on a 128-bit memory bus
- High-speed interface using PCIe 5 connectivity
- Equipped with three DisplayPort 2.1b and one HDMI 2.1b video outputs
- Efficient dual-fan cooler design with semi-passive cooling
The GeForce RTX 5060 Graphics Card in Detail
With theย INNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 OC GPU, youโll be well equipped to play the latest games in Full HD with silky-smooth frame rates. Built using advanced NVIDIA Blackwell architecture, this graphics card features 3840 CUDA cores, overclocked to reach speeds of up to 2527MHz. Coupled with the latest innovations in ray tracing and DLSS 4 technology, this GPU delivers incredible graphical fidelity with realistic lighting and enhanced resolutions. Furthermore, the 8GB of cutting edge GDDR7 VRAM keeps your gaming workloads smooth and efficient, even when the action picks up.
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 250 mm |
| Width | 41 mm |
| Height | 116 mm |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 2 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2280 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2527 MHz |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| External Ports | |
| Display Connectors | Display Port (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Chip | GB206-250 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 3840 |
| Tensor Cores | 120 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 30 |
| GPU Memory Type | GDDR7 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 448 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 1750 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 28 |







Reviews
There are no reviews yet.