Description
Kingston FURY KF556C36BBEAK2-16 is a kit of two 1G x 64-bit (8GB) DDR5-5600 CL36 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit FBGA components per module. Each module kit supports AMDยฎ EXPO v1.0 and Intelยฎ Extreme Memory Profiles (Intelยฎ XMP) 3.0. Total kit capacity is 16GB. Each module has been tested to run at DDR5-5600 at a low latency timing of 36-38-38 at 1.25V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers
| Memory Timings | |
| CL (CAS Latency) | 36 |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Memory | |
| Memory size (total) | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Max. Memory Speed (Standard) | 5600 MT/s |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Memory module height | 42.23 mm |






Reviews
There are no reviews yet.