Description
Kingston FURY KF576C38RWAK2-32 is a kit of two 2G x 64-bit (32GB) DDR5-7600 CL38 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx8, memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components per module. Each module kit supports Intelยฎ Extreme Memory Profiles (Intelยฎ XMP) 3.0. Total kit capacity is 32GB. Each module has been tested to run at DDR5-7600 at a low latency timing of 38-46-46 at 1.45V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Memory | |
| Memory size (total) | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Memory Speed | 7600 MHz |
| Memory Voltage | 1.45 V |
| Memory module height | 44 mm |





Reviews
There are no reviews yet.