Description
Kingston FURY KF564C32RWAK2-64 is a kit of two 4G x 64-bit (32GB) DDR5-6400 CL32 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 2G x 8-bit FBGA components per module. Each module kit supports Intelยฎ Extreme Memory Profiles (Intelยฎ XMP) 3.0. Total kit capacity is 64GB. Each module has been tested to run at DDR5-6400 at a low latency timing of 32-39-39 at 1.4V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Memory | |
| Memory size (total) | 64 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| Memory module height | 44 mm |





Reviews
There are no reviews yet.