Description
-
- At KLEVV, we understand that choosing the right memory can sometimes be challenging. Thatโs why weโve designed our products for broad platform compatibilityโmaking it easier for users to find the ideal match for their system. FIT V is optimized for AMD platforms, while maintaining compatibility with legacy Intel platforms. (Not recommended for Intel 15th Gen Processors).
-
- KLEVV is a premium memory brand known for our expertise in delivering high-quality DRAM products, where our memory modules are crafted with exceptional attention to detail and the finest components, setting the standard for reliability and quality.
-
- The FIT V boasts a sleek and minimalist design with excellent heat dissipation at only 33.2 mm in height. The low-profile aluminum heat spreader ensures extensive compatibility for diversified configurations, providing users with more flexibility when selecting components for their PC build.
- Experience seamless multitasking and graphics rendering with the FIT V, equipped with high frequencies of up to 6400MT/s. Enjoy low latencies for faster response times and smoother and stable system performance that can easily keep up with your demanding workload.
| Specification | Details |
|---|---|
| Format | 288 Pin DDR5 Unbuffered DIMM |
| Color | Jet Black |
| Tested Speed | 6400 MT/s |
| Capacity | 16GB x2 |
| Tested Timing | 32-38-38-78 |
| Tested Voltage | 1.4V, 1.35V |
| SPD Speed | 4800 MT/s |
| SPD Timing | 40-40-40-77 |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Profile Support | AMD EXPO |
| Dimensions | 136.34(L) ร 33.21(W) ร 6.2(H) mm |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Specifications
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Memory Timings | |
| CL (CAS Latency) | 32 |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Memory | |
| Memory size (total) | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Max. Memory Speed (Standard) | 4800 MT/s |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| Memory module height | 33.21 mm |













Reviews
There are no reviews yet.