Description
| Motherboard Specifications | |
|---|---|
| Chipset | AMD B840 |
| CPU | Supports AMD Ryzenโข 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors |
| Socket | AM5 |
| Memory | 4x DDR5 UDIMM, Maximum Memory Capacity 256GB DDR5 8000 – 5600 (OC) MT/s / 5600 – 4800 (JEDEC) MT/s Ryzenโข 9000 Series max OC frequencies: โข 1DPC 1R: up to 8000+ MT/s โข 1DPC 2R: up to 6400+ MT/s โข 2DPC 1R: up to 6400+ MT/s โข 2DPC 2R: up to 5600+ MT/s Supports AMD POR & JEDEC speeds, Memory Overclocking, AMD EXPOโข, Dual-Channel, Non-ECC, Un-buffered, CUDIMM (Clock Driver bypass only)* * CUDIMM support and POR boot frequency may vary by CPU series. Manual OC after boot possible. See MSI support for memory compatibility. |
| Onboard Graphics | 1x HDMIโข 2.1, max 4K 60Hz* * Only available on CPUs with integrated graphics. |
| Slots | 2x PCIe x16 slots: PCI_E1 Gen 4.0 up to x16 (From CPU) PCI_E2 Gen 3.0 up to x4 (From Chipset) PCI_E1 slot: โข PCIe 4.0 x16 (Ryzen 9000/7000) โข PCIe 4.0 x8 (Ryzen 8700/8600/8400) โข PCIe 4.0 x4 (Ryzen 8500/8300) |
| Audio | Realtekยฎ ALC897 Codec 7.1-Channel High Definition Audio |
| Storage | 2x M.2 slots (CPU): PCIe 4.0 x4, supports 2280/2260 devices 4x SATA 6Gb/s ports Refer to manual for M.2 SSD heatsink restrictions. |
| RAID | Supports RAID 0, 1, 10 for SATA storage devices |
| USB Ports | Rear: 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C Front: 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 5Gbps Type-C |
| LAN | Realtekยฎ 8125D 2.5G LAN |
| Internal IO | 1x ATX Power Connector (ATX_PWR) 1x CPU Power Connector (CPU_PWR) 1x CPU Fan, 1x Combo Fan (Pump/Sys Fan), 3x System Fans 1x EZ Conn-header (JAF_1), 2x Front Panel (JFP), 1x Chassis Intrusion (JCI) 1x Front Audio (JAUD), 1x Com Port (JCOM), 1x Tuning Controller (JDASH) 3x Addressable RGB V2 (JARGB_V2), 1x RGB LED connector (JRGB) 1x TPM pin header (TPM 2.0 support) 4x USB 2.0 ports, 2x USB 5Gbps Type-A ports, 1x USB 5Gbps Type-C port |
| Wireless LAN & Bluetooth | Wi-Fi 6E solution (pre-installed in M.2 Key-E slot) MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz / 5GHz / 6GHz (160MHz) up to 2.4Gbps Supports 802.11 a/b/g/n/ac/ax Bluetoothยฎ 5.3, FIPS, FISMA * 6GHz Wi-Fi 6E depends on country regulations and Windows version. ** Bluetooth 5.3 supported on Windows 10 21H1+ and Windows 11. |
| LED Features | 4x EZ Debug LED, 1x EZ Memory Detection LED |
| Back Panel Ports | Clear CMOS Button, USB 10Gbps Type-A, USB 2.0, 2.5G LAN, Wi-Fi/Bluetooth antennas Audio connectors, Flash BIOS Button, HDMIโข, USB 10Gbps Type-C, USB 5Gbps |
| Operating System | Supports Windowsยฎ 11 64-bit |
| Form Factor | mATX (243.84mm x 243.84mm) |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x 2.5 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | Yes |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Socket | AM5 |
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | Micro-ATX |
| Motherboard | |
| Motherboard Chipset | AMD B840 |
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 5 |
| Memory | |
| Max. Memory | 256 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory slots | 4x |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 1x 8-Pin |





Reviews
There are no reviews yet.