Description
| MPG B850I EDGE TI WIFI Specifications | |
|---|---|
| Chipset | AMD B850 |
| CPU | Supports AMD Ryzenโข 9000/8000/7000 Series Desktop Processors |
| Socket | AM5 |
| Memory | 2x DDR5 UDIMM, Max 128GB DDR5 8200 – 5600 (OC) MT/s / 5600 – 4800 (JEDEC) MT/s Ryzenโข 9000 Max OC: โข 1DPC 1R: up to 8200+ MT/s โข 1DPC 2R: up to 8000+ MT/s Supports: AMD POR & JEDEC Speeds, Overclocking, AMD EXPOโข, Dual Channel, Non-ECC, Un-buffered, CUDIMM (Clock Driver bypass only) * Compatibility varies by CPU; refer to MSI support for detailed list. |
| Graphics | 1x HDMIโข 2.1 (FRL), up to 8K@60Hz * Only with CPUs that have integrated graphics |
| PCIe Slot | 1x PCIe x16 โข PCIe 5.0 x16 (Ryzenโข 9000/7000) โข PCIe 4.0 x8 (Ryzenโข 8700/8600/8400) โข PCIe 4.0 x4 (Ryzenโข 8500/8300) |
| Audio | Realtekยฎ ALC4080 7.1-Channel USB Audio Up to 32-bit/384kHz (Front Panel) S/PDIF Output |
| Storage | 2x M.2 (2280): โข M.2_1 (CPU): PCIe 5.0 x4 (Ryzen 9000/7000) / 4.0 x4 (Ryzen 8000) โข M.2_2 (Chipset): PCIe 4.0 x4 2x SATA 6Gb/s |
| RAID | RAID 0, 1 for SATA and M.2 NVMe |
| USB Ports | Front:ย 2x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C Rear:ย 2x USB 5Gbps Type-A, 3x USB 10Gbps Type-A, 1x USB 20Gbps Type-C |
| LAN | Realtekยฎ 8126 5G LAN |
| Internal IO | 1x ATX_PWR, 1x CPU_PWR, 1x CPU Fan, 1x Combo Fan (Pump/Sys) 1x System Fan, 1x EZ Conn (JAF_2), 2x Front Panel (JFP), 1x Chassis Intrusion (JCI) 1x Front Audio (JAUD), 1x ARGB V2 (JARGB_V2), 2x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Type-A 1x USB 10Gbps Type-C |
| Wireless LAN & Bluetooth | Wi-Fi 7 (Pre-installed in M.2 Key-E) โข MU-MIMO, 2.4/5/6GHz (320MHz), up to 5.8Gbps โข 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be Bluetoothยฎ 5.4 (Windows 11 24H2) |
| LED Features | 4x EZ Debug LED, 1x EZ Memory Detection LED |
| Back Panel Ports | Clear CMOS, 5G LAN, Wi-Fi/Bluetooth Antenna Ports Audio Jacks, Optical S/PDIF Out, HDMIโข USB: 2x 5Gbps Type-A, 3x 10Gbps Type-A, 1x 20Gbps Type-C |
| OS Support | Windowsยฎ 11 64-bit |
| Form Factor | Mini-ITX (170mm x 170mm) |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x 5 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | Yes |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | Mini-ITX |
| Motherboard | |
| Motherboard Chipset | AMD B850 |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Socket | AM5 |
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 3 |
| Memory | |
| Max. Memory | 128 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory slots | 2x |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 1x 4+4-Pin |





Reviews
There are no reviews yet.