Description
- Please Noteย Images are for illustrative purposes only
- Reliable Overclocking Potential:ย Optimized design for high-frequency workloads enables reliable tuning, delivering smoother gameplay and faster execution of demanding tasks.
- Strength with Style:ย Premium mirror-finished aluminum alloy construction combines lasting durability with a sleek, refined aesthetic.
- Versatile Application Performance:ย Extensive applications across AI training, competitive gaming, and hyper-realistic 3D rendering deliver accelerated processing for next-generation computing.
- Premium A-Die for Peak Performance:ย TOP-quality SK hynix A-die supports stable high-frequency tuning to deliver competitive overclocking performance with dependable system stability.
- Max Frequency for Stable Sync Mode:ย DDR5-6200 CL26, the maximum frequency for AMD 1:1 MCLK:UCLK synchronous mode, minimizes latency to deliver more responsive gameplay and smoother system operation.
| DIMM Type | RGB Heatsink |
|---|---|
| Brand | Origin Code |
| Series | Vortex |
| Frequency (MT/s) | 6200 |
| Timing | CL26-36-36-82 |
| Specification | 32GB |
| Rank | 1R*8 |
| Voltage | 1.5V |
| Packing | 16GB ร 2 pcs |
| Model | Vortex-32GB-6200-1R8-VS |
| Part Number | OCL622632D-VS |
| EAN Code | 6955914640764 |
| DDR Die | Hynix A Die |
| Colour | Silver |
| Warranty | Lifetime |
| Product Weight (kg) | 0.095 |
| Product Dimensions (mm) | 145.2 ร 8.5 ร 47.3 |
| Packaged Weight (Single PC) | 0.79 |
| Packaged Dimensions (mm) | 307 ร 180 ร 44 |
| Master Carton Dimensions (mm) | 456 ร 322 ร 213 |
| OC Support | E.X.P.O |
| Memory Timings | |
| CL (CAS Latency) | 26 |
| Colour | |
| Primary Colour | Silver |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Memory | |
| Memory size (total) | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Memory Speed | 6200 MHz |
| Memory Voltage | 1.5 V |
| Memory module height | 44 mm |






Reviews
There are no reviews yet.