Description
| Specification | Value |
|---|---|
| EAN Code | 4710562245431 |
| GPU | GeForce RTX 5050 |
| CUDA Cores | 2560 |
| Core Clock | 2317 MHz |
| Boost Clock | 2617 MHz |
| DRAM Type | GDDR6 |
| DRAM Amount | 8 GB |
| DRAM Interface | 128 bits |
| DRAM Speed | 20 Gbps |
| DRAM Bandwidth | 320 GB/s |
| Board Power | 130 W |
| Output | DP 2.1b x 3, HDMI 2.1b x 1 |
| Bracket | 2 slots |
| Cooler | 2 slots |
| Board Size | 169.9 x 118 x 39.8 mm |
| Box Size | 315 x 181 x 57 mm |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 169.9 mm |
| Width | 118 mm |
| Height | 39.8 mm |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 1 |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2317 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2617 MHz |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Chip | GB207-300 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 2560 |
| Tensor Cores | 80 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 20 |
| GPU Memory Type | GDDR6 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 320 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 2500 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 20 |













Reviews
There are no reviews yet.