Description
Achieve unparalleled performance in your favourite games courtesy of theย PNY GeForce RTX 5060 Dual Fan 8GB GDDR7 Graphics Card. Powered by cutting-edge NVIDIA Blackwell architecture, sporting 3840 CUDA cores, this graphics card renders your gaming worlds in stunning high definition. Onboard support for ray tracing and DLSS 4.0 with multi-frame generation unlocks immersive, true-to-life visuals and silky-smooth frame rates. The 8GB of GDDR7 VRAM operating on a 128-bit interface keeps multitasking seamless and workloads efficient, for an optimised experience every time. Plus, the small compact form factor means theย PNY RTX 5060ย can fit in a wide range of PC cases, including Micro-ATX.
PNY GeForce RTX 5060 Dual Fan 8GB GDDR7 Graphics Card at a Glance:
- Blackwell RTX architecture
- 3840 CUDA cores โ fourth-gen RT and fifth-gen Tensor cores
- 2535MHz boost clock speed – unlocked for overclocking
- 8GB GDDR7 VRAM
- 128-bit interface
- PCIe 5.0 connectivity
Cutting-edge NVIDIA Blackwell
Harnessing NVIDIA RTX Blackwell architecture, theย PNY GeForce RTX 5060 Dual Fan 8GB GDDR7 Graphics Cardย features everything you need to take your gaming to new heights. Take advantage of the 3840 CUDA cores, paired with fourth-gen RT and fifth-gen Tensor cores, to unlock true-to-life high definition visuals. See every second of the action as it happens around you. Onboard support for NVIDIAโs suite of AI enhancements, including DLSS 4.0 with multi-frame generation, delivers buttery smooth frame rates with near-zero screen tearing or ghosting as you game at 1440p.
As an โOCโ model, theย PNY RTX 5060ย features a pre-configured overclock, fine-tuned to achieve speeds of up to 2535MHz. Enjoy rapid rendering that is sure to prove advantageous in the heat of battle.
Whatโs more, the 8GB of GDDR7 VRAM facilitates seamless multitasking, enabling you to play your favourite games while simultaneously chatting to friends. PCIe 5.0 connectivity ensures blazing fast speeds with minimal lag or latency, slowing you down.
Dual Fan Cooling
Keeping theย PNY GeForce RTX 5060 Dual Fan 8GB GDDR7 Graphics Cardย cool is the dual fan thermal solution. The two high-quality fans work in tandem to distribute heat evenly across the GPU, facilitating rapid heat dissipation. This helps to keep theย PNY RTX 5060ย performing at optimum temperatures, even under heavy loads.
Compact Size
The sleek, compact form factor of theย PNY GeForce RTX 5060 Dual Fan 8GB GDDR7 Graphics Cardย means you can instal this graphics card in a wide range of PC cases, including space-saving Micro-ATX to show-stopping Full Towers.
GeForce RTX 50 Series – Game Changer!
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXโข 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.

RTX AI PCs
NVIDIA Powers the Worldโs AI. And Yours.
Upgrade to advanced AI with NVIDIA GeForce RTXโข GPUs and accelerate your gaming, creating, productivity, and development. Thanks to built-in AI processors, you get world-leading AI technology powering your Windows PC.

| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 200 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 40 mm |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 2 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2280 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2535 MHz |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Chip | GB206-250 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 3840 |
| Tensor Cores | 120 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 30 |
| GPU Memory Type | GDDR7 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 448 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 1750 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 28 |












Reviews
There are no reviews yet.