Description
Take your gaming to new heights, with theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPU. This premium graphics card is primed for 4K gameplay, harnessing all the latest AMD innovations from RDNA architecture, like AMD FSR 4.0. The 16GB GDDR6 VRAM keeps operations efficient while the boost clock up to 3060MHz enables ultra-fast performance, all to keep your gaming, streaming, and content creation smooth.
PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPU at a Glance:
- RDNA 4 graphics card with 4096 shader units and 64 compute units
- 16GB GDDR6 VRAM
- Optimised for 4K gaming with HDMI and DisplayPort output
- Boost your gameplay with AMD FSR 4.0
- Enjoy boost clocks up to 3060MHz
- DirectX 12 and OpenGL 4.6 support
- All-black design with RGB lighting
RDNA 4
Theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPUย has everything you need for ultra-fast gaming at high resolutions. Powered by RDNA 4 compute units and stream processors, this graphics card can effortlessly handle all your gaming, creating, and streaming workflows, even at 4K. The ray tracing and AI accelerators ensure your visuals have life-like lighting and enhanced detail, for incredible graphical fidelity whether youโre playing the latest AAA hit or an indie gem. Better yet, features like AMD FSR 4.0 enhance your gameplay, supporting image upscaling with enhanced frame generation so you can enjoy immersion like never before.
Whatโs more, theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPUย has 16GB GDDR6 VRAM to keep all operations smooth and efficient. There is little this graphics card cannot handle.
Thermal Performance
To ensure theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPUย stays cool at the height of your gaming, this graphics card has an optimised thermal solution. The three high-efficiency ring blade fans have premium Japanese dual ball bearings, reducing friction to facilitate a longer lifespan and quieter operation. Featuring temperature detection from a smart chip, these fans will only spin once temperatures exceed 60ยฐC and then stop once they are below 50ยฐC, striking the perfect balance between efficient cooling and optimised acoustics.
This graphics card features a direct-contact copper plate, engineered for efficient heat conduction at all times. It covers the GPU die and memory for even and rapid dissipation. There are seven 6ฯ nickel-plated copper heatpipes, aligned with the PCB to draw heat away from the vital components. Heat is then transferred to the large heatsink, which features vertical fins to optimise surface area and allow for airflow for better dispersal and radiation.
For optimal contact, theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPUย has a high-thermal conductivity Honeywell PTM7950 phase change pad between the GPU and heatsink. This ensures any micro gaps are filled and significantly enhances thermal efficiency.
Robust Build
Theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPUย is manufactured from premium materials to ensure it can keep up with all the demands of your gaming, streaming, and content creation. The DrMOS power modules are incredibly efficient, providing stable power through a 12+1 phase power design and dedicated 3+2 phase memory power supply. Paired with conductive polymer capacitors, the overall lifespan of this GPU is enhanced and power loss during transmission is reduced.
For stability, theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPUย features a twelve layer PCB with thermal conductivity and a 2oz power layer. This reduces signal attenuation, even during high-frequency transmissions, and facilitates reliable performance during high-current loads. Plus, the reinforced metal backplate increases the overall structural integrity and prevents PCB bending, while the durable metal also integrates with the thermal design.
Dual BIOS
Theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPUย offers a Dual BIOS feature, enabling you to swap between modes optimised for performance or silence. The OC BIOS is a boosted mode, increasing fan RPM to keep everything operating to temperature while also driving the card for higher performance. The Silent BIOS focuses on lower noise operation and fan longevity. Instead of fan speed and noise, this mode provides moderate but controlled temperatures whilst maintaining performance.
RGB and Configuration
Theย PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil GPUย makes for a stylish addition to your gaming PC. The Hellstone RGB lighting on the front edge of this card creates an ominous glow, as if it was plucked from the depths of hell. With a multifaceted gem-inspired design, the RGB lighting casts a soft ambience over all your gaming hardware.
This lighting can be customised in PowerColor Keystone software. This intuitive interface offers a single platform for customising all aspects of your gaming set-up, from mouse DPI and macros to EQ settings on your headset.
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| AI | |
| AI Accelerator | AMD AI-Accelerator |
| AI Acceleration | Yes |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | AMD Freesync |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 340 mm |
| Width | 132 mm |
| Height | 69 mm |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 3 |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RX 9000 Series |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 3 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 1660 MHz |
| Max. GPU Clock (Game) | 2520 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 3060 MHz |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (3x) |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Graphics Chip | Navi 48 XTX |
| Manufacturing Process | 4 nm |
| Shader Units | 4096 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 64 |
| GPU Memory Type | GDDR6 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| Compute Units | 64 |
| GPU Memory Size (GB) | 16 |
| GPU Memory Interface (bit) | 256 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 644.6 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 2518 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 20.1 |










Reviews
There are no reviews yet.