Description
Usher in a new era of domination.
FireCuda 530R SSD with Heatsink, the latest evolution of our best-selling PCIe Gen4 SSD, unleashes ultra-fast speeds, extreme durability, and unrivalled performance. With leading-edge components in a slim M.2 2280 form factor and built-in heatsink, itโs ideal for pro-level gamers and creators. FireCuda 530R SSD supports Microsoftโข DirectStorage, and is PS5โข compatible for seamless gaming. Plus, itโs available in 1TB, 2TB, or 4TB capacities.
Peak Performance
Level up with ultra-fast PCIe Gen4 SSD speeds for accelerated gaming and content creation
Inside & Out
Built with leading edge components including the Seagate validated E18 controller, all in a slim M.2 2280 form factor
Easy Gaming
Supports Microsoft DirectStorage, and has PS5โข compatibility
Tough Stuff
Extremely durable, with endurance of up to 5,050TBW
No Worries
Backed by 5-year warranty, 3-years Rescue Services , and SeaTools 5 support
Specification:
– Standard Model: ZP2000GM3A063
– Interface: PCIe Gen4 ร4 NVMe 1.4
– NAND Flash Memory: 3D TLC
– Form Factor: M.2 2280-D2
– Sequential Read: 7,400 Mb/s
– Sequential Write: 6,900 Mb/s
– TBW: 2400 TB
– MTBF: 1.8m Hours
– Rescue Data Recovery: 3 Years
– Warranty: 5 Years
| Features | |
| NVMe version | 1.4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| Memory type | 3D TLC |
| Component for | PC |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Read speed | 7400 MB/s |
| Write speed | 6900 MB/s |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| Random write (4KB) | 1300000 IOPS |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Power | |
| Power consumption (average) | 8.6 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.1 mm |
| Depth | 80.8 mm |
| Height | 3.58 mm |
| Weight | 8.8 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 ยฐC |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 ยฐC |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Doesn’t contain | Halogen |







Reviews
There are no reviews yet.