Description
Harness theย TeamGroup Vulcan 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kitย to unlock effortless multitasking and AAA performance as you game, stream, or create. The 32GB of powerful DDR5 memory is split between two 16GB modules to streamline your workloads and handle any demanding application you throw its way. CAS timings of 40-40-40-84 and speeds of 64000MHz work in sync to deliver blisteringly fast performance and minimal latency or lag. Plus, the sleek all-black finish to this RAM kit means it will seamlessly blend into the interior of your case, regardless of your aesthetic.
TeamGroup Vulcan 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kit at a Glance:
- 32GB (2x16GB) capacity
- DDR5
- Up to 6400MHz
- 40-40-40-84 CAS timings
- Compatible with Intel XMP 3.0 overclocking
- Strengthened PMIC cooling design
Rapid Performance
Equipped with theย TeamGroup Vulcan 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kit, youโll have everything you need to enjoy incredible in-game performance and productivity. Harness the 32GB of DDR5 memory and speeds of 6400MHz to unlock blisteringly fast performance in gaming, streaming, and content creation alike. All of which is split equally across the two 16GB RAM modules for seamless multitasking.
Theย TeamGroup Vulcan 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kitย is compatible with Intel XMP 3.0 overclocking, enabling you to easily customise one-click profiles to boost your speeds when you need it most. The ICs and on-die ECC have undergone rigorous testing to ensure long-lasting reliability and stability, even when overclocked.
Onboard Cooling
Theย TeamGroup Vulcan 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kitย has been optimised for incredible thermal performance. This RAM kit features an integrated heat spreader which effectively draws and dissipates excess heat.
Plus, the enhanced PMIC cooling design, featuring professional-grade thermal conductive silicon, ensures optimum heat transfer along with stable and efficient power delivery.
| Memory Timings | |
| CL (CAS Latency) | 40 |
| tRCD (RAS-to-CAS-Delay) | 40 |
| tRP (RAS-Precharge-Time) | 40 |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Memory | |
| Memory size (total) | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Latency | CL 40-40-40 |
| Memory Voltage | 1.35 V |








Reviews
There are no reviews yet.