Description
GeForce RTX 5050 Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| GPU | GeForce RTX 5050 |
| CUDA Cores | 2560 |
| Video Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Engine Clock | Boost: 2602 MHz |
| Memory Clock | 20 Gbps |
| PCI Express | 5.0 x8 |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 2.1b: 8K @ 60Hz, HDMI 2.1b: 8K @ 60Hz |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 130W |
| Power Input | 1x 8-pin |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | Aircooled with Heatsink + Composite Heatpipes + Fans |
| Slot Size | 2-slot |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 220.5 mm |
| Width | 120.25 mm |
| Height | 41.6 mm |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 2 |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2317 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2602 MHz |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Chip | GB207-300 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 2560 |
| Tensor Cores | 80 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 20 |
| GPU Memory Type | GDDR6 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 320 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 2500 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 20 |
5 Years Warranty (2 Year Standard + 3 Years if product registered within 30 days of purchase)










Reviews
There are no reviews yet.