Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Memory Amount | 8 GB |
| Memory Interface | 128 bits |
| DRAM Type | GDDR7 |
| Graphics Clock | 2280 MHz |
| Boost Clock | 2535 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| CUDA Cores | 3840 |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 |
| Microsoft DirectX | Microsoft DirectXยฎ 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Bus Support | PCI-E 5.0 |
| HDMI | HDMI 2.1b |
| DisplayPort | DP2.1b x 3 |
| Maximum Digital Resolution | 4K at 480Hz or 8K at 120Hz with DSC |
| Height | 2 Slot |
| Board Size | 262.1 x 126.3 x 40.1 mm |
| Graphics Card Power | 145 W |
| Recommended System Power | 550 W |
| Supplementary Power Connectors | 8-pin x 1 |
| Composite Heat Pipe | Yes |
| Copper Base | Yes |
| DrMOS | Yes |
| 0-dB TECH | Yes |
| NVIDIA Architecture | Blackwell |
| Ray Tracing Cores | 4th Generation |
| Tensor Cores | 5th Generation |
| NVIDIA DLSS 4 | Yes |
| NVIDIA Reflex 2 | Yes |
| NVIDIA Broadcast | Yes |
| Resizable BAR | Yes |
| NVIDIA App | Yes |
| NVIDIA Ansel | Yes |
| NVIDIA FreeStyle | Yes |
| NVIDIA ShadowPlay | Yes |
| NVIDIAยฎ Highlights | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Game Ready Drivers | Yes |
| NVIDIA Studio Drivers | Yes |
| NVIDIA Omniverse | Yes |
| RTX Remix | Yes |
| NVIDIA GPU Boost | Yes |
| Vulkan | 1.4 |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | 1x 9th Generation |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | 1 x 6th Generation |
| AV1 Encode | Yes |
| AV1 Decode | Yes |
| CUDA Capability | 12.8 |
| VR Ready | Yes |
| Multi Monitor | 4 |
GeForce RTX 50 Series – Game Changer!
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXโข 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
RTX AI PCs
NVIDIA Powers the Worldโs AI. And Yours.
Upgrade to advanced AI with NVIDIA GeForce RTXโข GPUs and accelerate your gaming, creating, productivity, and development. Thanks to built-in AI processors, you get world-leading AI technology powering your Windows PC.
Theย Palit GeForce RTX 5060 Dual OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย comes equipped with everything you need to enjoy smooth high definition gaming at up to 1440p resolutions. Armed with 3840 CUDA cores, with a mix of RT and Tensor cores, your favourite gaming worlds are brought to life in glorious detail, featuring realistic lighting and shadows. Onboard support for NVIDIAโs suite of AI enhancements, such as DLSS 4.0, delivers silky smooth frame rates for an optimised experience every time. Plus, the compact 2-slot design means you can instal theย Palit RTX 5060ย in a range of small form factor PC cases, including Micro-ATX.
Palit GeForce RTX 5060 Dual OC 8GB GDDR7 Graphics Card at a Glance:
- Blackwell RTX architecture
- 3840 CUDA cores โ fourth gen RT and fifth gen Tensor
- 2535MHz boost clock – unlocked for overclocking
- 8GB GDDR7 VRAM
- 128-bit interface
- PCIe 5.0 connectivity
Built for Gamers
Theย Palit GeForce RTX 5060 Dual OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย is the ultimate upgrade for gamers. Built upon cutting-edge NVIDIA Blackwell architecture, this graphics card is primed to handle all your favourite games, from casual shooters to world-bending adventures. The 3840 CUDA cores, paired with fourth-gen RT and fifth-gen Tensor cores, render your games in stunning high definition, facilitating true-to-life lighting and shadows to immerse you further in all the gameplay. Whatโs more, support for NVIDIAโs powerful AI enhancements, including DLSS 4.0 with multi-frame generation, delivers buttery smooth frame rates up to 1440p resolutions.
As an โOCโ model, theย Palit RTX 5060ย features a pre-configured overclock set by the manufacturer. Fine-tuned to achieve boost clock speeds of up to 2535MHz, enjoy a notable uplift in performance that is sure to prove advantageous on the battlefield.
Equipped with 8GB of GDDR7 VRAM, theย Palit RTX 5060ย keeps operations efficient and multitasking seamless, enabling you to easily chat to friends while you play the latest game release. Plus, PCIe 5.0 facilitates blazing fast connectivity, ensuring gameplay remains uninterrupted with minimal lag or latency slowing you down.
Premium Cooling
Keeping theย Palit GeForce RTX 5060 Dual OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย cool and performing at optimum temperatures is a comprehensive thermal solution. Featuring dedicated composite heat pipes, armed with integrated grooves and sintered-powdered wicks, heat dissipation is enhanced by up to 32%. As a result, unwanted heat is expelled at record speeds with outstanding efficiency, helping to maintain peak performance, even under heavy loads.
Furthermore, the two 95mm integrated fans ensure a steady supply of air flows throughout this graphics card. Utilising powerful 0db technology, these fans automatically shut off under low loads to keep excess noise to a minimum. When temperatures increase, the fans start spinning again, striking the perfect balance between optimum thermal performance and whisper-quiet operation.
Palit ThunderMaster
Compatibility with Palit ThunderMaster software means you can easily make theย Palit GeForce RTX 5060 Dual OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย your own. Fine-tuned overclock settings, fan speeds, voltages, clock speeds, and more, to ensure this graphics card perfectly suits your gaming demands. Whatโs more, ThunderMaster utility grants you access to real-time GPU monitoring, providing you with vital statistics about performance at a glance.
In addition to this, the onboard RGB LED strip can be configured to suit your desired aesthetic. Choose from 16.8 million colours and synchronise theย Palit RTX 5060ย with the rest of your hardware. Plus, you can even adjust the lighting to change based on the temperature of this graphics card, enabling you to quickly identify how theย Palit RTX 5060ย is performing.
GeForce RTX 50 Series – Game Changer!
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXโข 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
RTX AI PCs
NVIDIA Powers the Worldโs AI. And Yours.
Upgrade to advanced AI with NVIDIA GeForce RTXโข GPUs and accelerate your gaming, creating, productivity, and development. Thanks to built-in AI processors, you get world-leading AI technology powering your Windows PC.













Reviews
There are no reviews yet.