Description
Theย ASUS GeForce RTX 5060 TUF Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย is the ultimate upgrade for gamers, built harnessing military-grade components to deliver incredible durability and rock-solid performance. Equipped with cutting-edge NVIDIA Blackwell architecture and sporting 3840 CUDA cores, youโll have everything you need to effortlessly dominate the battlefield in your favourite casual to mid-tier titles. All of which you can enjoy spread across four displays, with support for up to 7680 x 4350 resolutions. Plus, the core clock speed comes automatically unlocked for overclocking, supporting boosted clock speeds of up to 2677MHz to deliver you a serious uplift in performance. Whatโs more, 8GB of premium GDDR7 VRAM and a 128-bit memory bus work in tandem to ensure great efficiency during your multi-core workloads, while the integrated onboard cooling solution keeps excess heat to a minimum.
ASUS GeForce RTX 5060 TUF Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Card at a Glance:
- Blackwell GPU architecture
- 3840 CUDA cores with 4th-gen RT and 5th-gen Tensor
- Up to 2677MHz boosted clock speeds – unlocked for overclocking
- 8GB of GDDR7 VRAM
- 128-bit memory bus
- Onboard cooling โ ASUS exclusive MaxContact technology and Axial-tech fans
Premium Performance
Crafted with NVIDIA RTX Blackwell architecture, theย ASUS GeForce RTX 5060 TUF Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย comes equipped with everything you need to dominate the battlefield. Harnessing 3840 CUDA cores, your workloads are rendered at incredible speeds in glorious detail. Onboard RT and Tensor cores utilise NVIDIAโs suite of AI innovations to enhance your in-game immersion, delivering true-to-life lighting and shadows and incredible FPS. This is enhanced further by the integrated Neural Shader, combining powerful neural networks into several programmable shaders to improve material and character rendering, lighting, and much more.
Whatโs more, up to 8GB of premium GDDR7 VRAM and the 128-bit memory bus work in tandem to keep operations efficient and gameplay silky-smooth. In addition to all of this, theย ASUS GeForce RTX 5060 TUF Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย comes unlocked for overclocking, tweaked to reach blazing fast speeds of 2692MHz to deliver you a serious uplift in performance as you game, stream, or create.
Engineered to Last
Theย ASUS GeForce RTX 5060 TUF Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย has been built utilising military-grade components to ensure rock-solid performance. The combination of TUF chokes and MOSFETs enhances overall system stability. Whatโs more, TUF 5K black metallic capacitors, featuring a 2.5 times longer lifespan than standard variants, have been rigorously tested under high temperatures to provide a 52% wider tolerance.
A specialised conformal coating on the PCB covers the entirety of the circuit board to protect against any short circuits caused by moisture, dust, or unwanted debris. In addition to this, ASUS GPU Guard applies an adhesive to secure all four corners of this graphics card to reduce the risk of cracks. The included GPU bracket provides extra stability when mounting, eliminating any unwanted sagging.
Cooling Mastery
To keep temperatures to a minimum, theย ASUS GeForce RTX 5060 TUF Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย features an advanced cooling design. Twelve powerful heatpipes and a dedicated vapour chamber work in sync to rapidly draw excess heat away from the GPU. This is then expelled out of the three high-quality Axial fans, featuring durable dual-ball bearings to propel 23% more air than standard fans. Whatโs more, the two outer fans have been designed to spin counterclockwise to reduce unwanted turbulence and improve air dispersion. All three of the Axial fans stop when the graphics card reaches below 50ยฐ for whisper-quiet operation under light loads. When the temperature rises above 55ยฐ, the fans ramp up. All of which can be configured in GPU Tweak III software, granting you full control over the fan curves.
Whatโs more, the ASUS-exclusive Max Contact technology, intelligently expands the surface area of the GPU heat spreader by 5% to notably improve temperatures by up to 2ยฐ. The phase-change GPU thermal pad has been melted to fill any unwanted gaps between the graphics card and thermal pad. This provides superior thermal conductivity, facilitating minimal heat and long-lasting reliability, even under heavy-duty loads.
All of which is housed in a well vented exoskeleton. Theย ASUS GeForce RTX 5060 TUF Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย frame features a high-quality diecast shroud and aluminium backplate, which prevents any PCB flex. Integrated vents within the frame increase heat dissipation, ensuring air flows throughout the graphics card.
Stylish Aesthetics
To ensure theย ASUS GeForce RTX 5060 TUF Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย looks the part within your PC, this GPU sports an all-black outer shell that is sure to blend seamlessly with the rest of your gaming hardware.
GeForce RTX 50 Series – Game Changer!
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXโข 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
RTX AI PCs
NVIDIA Powers the Worldโs AI. And Yours.
Upgrade to advanced AI with NVIDIA GeForce RTXโข GPUs and accelerate your gaming, creating, productivity, and development. Thanks to built-in AI processors, you get world-leading AI technology powering your Windows PC.
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 302 mm |
| Width | 133.5 mm |
| Height | 62 mm |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 3 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 3 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2280 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2677 MHz |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Chip | GB206-250 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 3840 |
| Tensor Cores | 120 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 30 |
| GPU Memory Type | GDDR7 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 448 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 1750 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 28 |












Reviews
There are no reviews yet.