Description
Motherboard Specifications
| CPU | AMD Socket AM5 for AMD Ryzenโข 9000, 8000, 7000 Series Desktop Processors |
|---|---|
| Chipset | AMD X870E |
| Memory | 4 x DIMM slots, max. 256GB, DDR5 Supports up to 8000+MT/s(OC) Dual channel, EXPOโข, DIMM Fit/Pro, AEMP, On-Die ECC |
| Graphics | 1 x HDMIโข port (4K@60Hz) 2 x USB4ยฎ Type-Cยฎ display outputs (max. 4K@60Hz) |
| Expansion Slots | Ryzen 9000/7000: 1 x PCIe 5.0 x16 Ryzen 8000: 1 x PCIe 4.0 x16 (x8/x4) Chipset: 1 x PCIe 4.0 x16 (x4) |
| Storage | 4 x M.2 slots 4 x SATA 6Gb/s ports M.2_1 & M.2_2: PCIe 5.0 x4 (Ryzen 9000/7000) M.2_3 & M.2_4: PCIe 4.0 x4 (Chipset) |
| RAID Support | Ryzen 9000: RAID 0/1/5/10 Ryzen 8000: RAID 0/1 Ryzen 7000: RAID 0/1/10 |
| Ethernet | 1 x Realtek 5Gb Ethernet, ASUS LANGuard |
| Wireless & Bluetooth | Wi-Fi 7 (Realtekยฎ RTL8922AE), 2×2, 2.4/5/6GHz Bluetoothยฎ v5.4 |
| Rear USB Ports | 2 x USB4ยฎ Type-Cยฎ (40Gbps) 4 x USB 10Gbps (3 x Type-A + 1 x Type-C) 6 x USB 5Gbps Type-A 2 x USB 2.0 Type-A |
| Front USB Ports | 1 x USB 20Gbps Type-C 1 x USB 5Gbps header (2 ports) 2 x USB 2.0 headers (4 ports) |
| Audio | Realtek ALC1220P 7.1 HD Audio CODEC Savitech SV3H712 AMP, Optical S/PDIF out, SupremeFX Shielding 32-Bit/192 kHz playback |
| Back Panel I/O | USB4ยฎ, HDMI, Wi-Fi, 5Gb LAN, Audio jacks, SPDIF BIOS FlashBackโข, Clear CMOS |
| Internal I/O | 1 x CPU Fan, 1 x CPU OPT Fan, 1 x AIO Pump 5 x Chassis Fans, 2 x 8-pin CPU power, 1 x 24-pin power 3 x ARGB headers, Front Audio, Thermal Sensor, Start button |
| Special Features | Q-Design, Aura Sync, Fan Xpert 4, AI Overclocking, AEMP, SafeSlot/DIMM |
| Software | Armoury Crate, Aura Creator, Dolby Atmos, HWiNFO, Norton 360 Trial |
| BIOS | 256 Mb UEFI AMI BIOS |
| Manageability | WOL by PME, PXE |
| Accessories | SATA cables, Wi-Fi Antenna, M.2 Q-Latch, Stickers, Keychain |
| OS Support | Windows 11 |
| Form Factor | ATX, 12 x 9.6 inches (30.5 x 24.4 cm) |
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | ATX |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x 5 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | Yes |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Motherboard | |
| Motherboard Chipset | AMD X870E |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Socket | AM5 |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 8 |
| Memory | |
| Max. Memory | 256 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory slots | 4x |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 2x 8-Pin |





Reviews
There are no reviews yet.