Description
| Model | TUF GAMING B850-PRO WIFI7 W NEO |
|---|---|
| CPU | AMD Socket AM5 for AMD Ryzenโข 9000, 8000, and 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset | AMD B850 Chipset |
| Memory | 4 x DIMM slots, max 256GB DDR5 Dual-channel memory architecture Supports AMD EXPOโข and ASUS AEMP ECC & Non-ECC Un-buffered DIMM Supports up to: โข 8400+ / 8200+ MT/s (Ryzen 9000) โข 9000+ / 8600+ MT/s (Ryzen 8000) โข 8000+ / 8000+ MT/s (Ryzen 7000) |
| Graphics | 1 x DisplayPort (up to 8K@30Hz) 1 x HDMIโข (up to 4K@60Hz) |
| Expansion Slots | 1 x PCIe 5.0 x16 (Ryzen 9000 / 7000) 1 x PCIe 4.0 x16 (Ryzen 8000) 1 x PCIe 4.0 x16 (Chipset, x4 mode) 2 x PCIe 4.0 x1 |
| Storage | 3 x M.2 slots (PCIe 5.0 / 4.0, CPU dependent) 4 x SATA 6Gb/s ports |
| RAID Support | AMD RAIDXpert2 (RAID 0 / 1 / 5 / 10) |
| Ethernet | 1 x Realtekยฎ 2.5Gb Ethernet (TUF LANGuard) |
| Wireless & Bluetooth | Wi-Fi 7 (Realtek RTL8922AE, 2×2, 160MHz) Supports 2.4 / 5 / 6 GHz Bluetoothยฎ 5.4 (LE Audio) |
| USB | Rear: 10 ports (USB 10Gbps, 5Gbps, USB 2.0, Type-C) Front: USB 20Gbps Type-C, USB 5Gbps & USB 2.0 headers USB Type-Cยฎ output: max 5V / 3A |
| Audio | Realtekยฎ ALC1220P 7.1 Audio 120 dB SNR playback / 113 dB SNR recording Internal amplifier, Audio shielding |
| Back Panel I/O | DisplayPort, HDMIโข, Wi-Fi module 2.5Gb LAN, USB Type-A & Type-C Audio jacks, BIOS FlashBackโข, Clear CMOS |
| Internal Connectors | CPU / Chassis fan headers, AIO pump USB headers, RGB Gen 2 headers Thunderboltโข (USB4ยฎ) header |
| Special Features | ASUS TUF Protection, Q-Design Aura Sync RGB SafeSlot, ProCool, Stainless-steel I/O |
| Software | Armoury Crate, Aura Sync, Fan Xpert 4 DTS Audio Processing Norton 360, WinRAR, Adobe CC Trial |
| BIOS | 64MB (512Mb) UEFI AMI BIOS |
| Operating System | Windows 11 |
| Form Factor | ATX (12 x 9.6 inches / 30.5 x 24.4 cm) |
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | ATX |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x 2.5 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | Yes |
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Motherboard | |
| Motherboard Chipset | AMD B850 |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Socket | AM5 |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 7 |
| Memory | |
| Max. Memory | 256 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory slots | 4x |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 2x 8-Pin |












Reviews
There are no reviews yet.