Description
Built upon cutting-edge NVIDIA Blackwell architecture, theย Inno3D GeForce RTX 5060 Ti Twin X2 OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย comes equipped with everything you need to revolutionise your gaming performance. Take advantage of the 3840 CUDA cores, featuring a mix of RT and Tensor cores, to unlock stunning true-to-life visuals in all your favourite games. Supporting high-definition resolutions, including 1440p, your gaming worlds are rendered at record speeds with realistic and lighting shadows enhancing your immersion like never before. Whatโs more, the 8GB of GDDR7 operates on a 128-bit interface to ensure seamless multitasking and buttery-smooth frame rates for an optimised experience every time. Plus, PCIe 5.0 support facilitates blazing fast connectivity with minimal lag or latency.
Inno3D GeForce RTX 5060 Ti Twin X2 OC 8GB GDDR7 Graphics Card at a Glance:
- Blackwell RTX architecture
- 3840 CUDA cores
- Up to 2527MHz boost clock speed – unlocked for overclocking
- 8GB GDDR7 VRAM
- 128-bit memory bus
- PCIe 5.0 connectivity
Engineered for Gaming
Theย Inno3D GeForce RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย has been fine-tuned to deliver exceptional gaming performance. Harnessing cutting-edge NVIDIA Blackwell RTX architecture, this GPU effortlessly handles any graphically intensive task you throw its way, including high-octane AAA gaming. Equipped with 3840 CUDA cores, featuring a blend of RT and Tensor cores, your gaming worlds are rendered in glorious detail at stunning high resolutions. Onboard AI enhancements, including DLSS 4.0 and support for ray tracing, facilitate realistic lighting and shadows, along with minimal screen tearing or ghosting. All of which work in tandem to heighten your immersion like never before.
Whatโs more, 8GB of GDDR7 delivers incredible efficiency and silky-smooth frame rates as you game at 1440p. Plus, as an โOCโ model, theย Inno3D RTX 5060 Tiย features a pre-configured overclock set by the manufacturer. Fine-tuned to reach speeds of 2527MHz, this GPU provides you with a serious uptick in performance. Perfect for both work and play!
In addition to all of this, theย Inno3D GeForce RTX 5060 Ti Twin X2 8GB GDDR7 Graphics Cardย sports a 2-slot SFF design. As a result, you can instal this GPU in a wide range of PC case form factors from large show-stopping Full Towers to compact Mini-ITX cases.
Onboard Cooling
To ensure theย Inno3D GeForce RTX 5060 Ti Twin X2 OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย performs at optimum temperatures, this GPU features an onboard thermal solution. The large copper base provides full coverage cooling, rapidly absorbing any excess heat, which is then dispelled through the six nickel-plated composite heat pipes. Whatโs more, the VRAM is protected by an aluminium base, spreading across its entirety to evenly distribute heat to the fins. These fins feature increased spacing and thickness to enhance airflow, reducing the risk of overheating or thermal throttling.
In addition to this, the dual fans featuring 88mm scythe blades ensure a steady supply of air flows throughout this GPU. Each fan sports a low-noise design, striking the perfect balance between cooling and whisper-quiet operation. Plus, the backplate is completely multifunctional. Cut outs extract hot air, while the durable metal exterior keeps the PCB well protected for premium durability and longevity.
GeForce RTX 50 Series – Game Changer!
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXโข 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.

RTX AI PCs
NVIDIA Powers the Worldโs AI. And Yours.
Upgrade to advanced AI with NVIDIA GeForce RTXโข GPUs and accelerate your gaming, creating, productivity, and development. Thanks to built-in AI processors, you get world-leading AI technology powering your Windows PC.

| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 250 mm |
| Width | 116 mm |
| Height | 41 mm |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 2 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2280 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2527 MHz |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Chip | GB206-250 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 3840 |
| Tensor Cores | 120 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 30 |
| GPU Memory Type | GDDR7 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 448 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 1750 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 28 |







Reviews
There are no reviews yet.