Description
CORE I7-12700K 3.60GHZ SKTLGA1700 25.00MB CACHE BOXED
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | 12th gen Intelยฎ Coreโข i7 |
| Processor model | i7-12700K |
| Processor family | Intelยฎ Coreโข i7 |
| Processor cores | 12 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Component for | PC |
| Processor threads | 20 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 4 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance-core boost frequency | 4.9 GHz |
| Performance-core base frequency | 3.6 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 3.8 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.7 GHz |
| Processor cache | 25 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | Yes |
| Cooler included | No |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 190 W |
| Bus type | DMI4 |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 76.8 GB/s |
| Processor codename | Alder Lake |
| Processor ARK ID | 134594 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1500 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 4 |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card maximum resolution (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixels |
| On-board graphics card maximum resolution (eDP – Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics card maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (eDP – Integrated Flat Panel) | 120 Hz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| On-board graphics card ID | 0x4680 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Number of execution units | 32 |
| Features | |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Idle States | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Market segment | Desktop |
| Use conditions | PC/Client/Tablet, Workstation |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 5.0, 4.0 |
| PCI Express configurations | 1×16+1×4, 2×8+1×4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | No |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Processor special features | |
| Intelยฎ Hyper Threading Technology (Intelยฎ HT Technology) | Yes |
| Intelยฎ Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intelยฎ Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intelยฎ Clear Video HD Technology (Intelยฎ CVT HD) | Yes |
| Intelยฎ AES New Instructions (Intelยฎ AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intelยฎ Speed Shift Technology | Yes |
| Intelยฎ Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency | 5 GHz |
| Intelยฎ Total Memory Encryption | Yes |
| Intelยฎ Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intelยฎ Thread Director | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intelยฎ Secure Key | Yes |
| Intelยฎ Active Management Technology (Intelยฎ AMT) | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intelยฎ OS Guard | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intelยฎ Optaneโข Memory Ready | Yes |
| Intelยฎ Boot Guard | Yes |
| Intelยฎ Deep Learning Boost (Intelยฎ DL Boost) on CPU | Yes |
| Intelยฎ Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intelยฎ vProโข Platform Eligibility | Yes |
| Intelยฎ Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intelยฎ One-Click Recovery | Yes |
| Intelยฎ Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | Yes |
| Intel vProยฎ Enterprise Platform Eligibility | Yes |
| Intelยฎ Threat Detection Technology (TDT) | Yes |
| Intelยฎ Hardware Shield Eligibility | Yes |
| Intelยฎ Total Memory Encryption – Multi Key | Yes |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 100 ยฐC |
| Technical details | |
| Target market | Gaming, Content Creation |
| OpenCL version | 2.1 |
| Launch date | Q4’21 |
| Status | Launched |
| Packaging data | |
| Package type | Retail box |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Other features | |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |





Reviews
There are no reviews yet.