Description
13th Gen Intelยฎ Coreโข i9-13900K desktop processor. Featuring Intelยฎ Adaptive Boost Technology, Intelยฎ Thermal Velocity Boost, Intelยฎ Turbo Boost Max Technology 3.0, and PCIe 5.0 & 4.0 support, DDR5 and DDR4 support, unlocked 13th Gen Intelยฎ Coreโข i9 desktop processors are optimized for enthusiast gamers and serious creators and help deliver high performance. Compatible with Intelยฎ 700 Series and Intelยฎ 600 Series Chipset based motherboards. 125W Processor Base Power.
Features:
– Intel is driving next level performance with Raptor Lake
– Increased processor core count – Up to 24 (8P+16E) processor cores with up to 32 threads
– Improved P-core performance
– Increased Intel Smart Cache (L3) and L2 cache on Intel Core i5 Desktop processors and above
– Extended performance hybrid architecture2 to all Intel Core i5 Desktop processors and above
– Up to 32GB DDR5-5600 memory, up to 64GB DDR5-5200 memory and up to 128GB DDR5-3600 memory
– 16 lanes of CPU PCIe* Gen 5.0; Up to 20 lanes of PCH PCIe* Gen 4.0
– Integrated Intel Wi-Fi 6E support
– Four simultaneous 4K displays, media and graphics features
– Core & memory overclocking
– Processor compatibility with Intelยฎ 600 and 700 Series chipset-based motherboards
– Intelยฎ Deep Learning Boost (VNNI) and Intel Gaussian & Neural Accelerator (GNA) 3.0 support
– Security Feature Enhancements targeting Business Computing
Specification:
– P-Core Base Frequency: 3.0GHz
– E-Core Base Frequuency: 2.2GHz
– Socket: LGA1700
– Intel Smart L3 Cache: 36MB
– L2 Cache: 32MB
– Processor Cores: 24 (8P + 16E)
– Processor Threads: 32
– Memory Support: DDR4 3600MHz & DDR5 5200-6000MHz
– Intel Thermal Velocity Boost Frequency: 5.8GHz
– Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency: 5.7GHz
– P-Core Max Turbo Frequency: 5.4GHz
– E-Core Max Turbo Frequency:: 4.3GHz
– CPU PCIe Lanes:20
– Unlocked: YES
– Chipset: Intel 600 & 700 Series Compatible
– Base Power: 125W
– Maximum Power: 253W
– Intel SIPP
– Intel vPRO
– ISM
– Warranty: 3yr
| CPU | |
| CPU Manufacturer | Intel |
| CPU Series | Intel Core i9 |
| CPU Socket | 1700 |
| CPU Architecture | Intel Raptor Lake |
| CPU Cores | 24 |
| CPU Threads | 32 |
| Performance Cores | 8 |
| Efficiency Cores | 16 |
| Hyperthreading / Multithreading | Yes |
| Open Multiplier | Yes |
| Memory Controller | dual channel |
| L3-Cache | 36 MB |
| TDP | 125 W |
| CPU Cooler Included | No |
| CPU Packaging | boxed / retail |
| Clock Speeds | |
| Max. CPU Clock (Base) | 3 GHz |
| Max. CPU Clock (Turbo / Boost) | 5.7 GHz |
| Thermal Specifications | |
| Max. TDP | 125 W |
| Memory | |
| Memory Compatibility | DDR5, DDR4 |
| EEC Support | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.