Description
Motherboard Specifications
| General | |
| CPU | AMD Socket AM5 for Ryzenโข 9000, 8000 & 7000 Series Desktop Processors CPU Support List |
|---|---|
| Chipset | AMD B850 Chipset |
| Memory | |
| DIMM Slots | 4 x DIMM, max. 256GB, DDR5, up to 8000+MT/s (OC) |
| Features | Dual channel, ECC & Non-ECC, AMD EXPOโข, AEMP |
| Graphics | |
| Ports | 1 x DisplayPort (8K@30Hz), 1 x HDMI (4K@60Hz) |
| Expansion Slots | |
| Ryzen 9000/7000 | 1 x PCIe 5.0 x16 (x16 mode) |
| Ryzen 8000 | 1 x PCIe 4.0 x16 (x8/x4 mode) |
| Chipset | 1 x PCIe 4.0 x16 (x4 mode), 1 x PCIe 4.0 x1 |
| Storage | |
| M.2 Slots | 3 x M.2 – M.2_1: PCIe 5.0 x4 (9000/7000) / PCIe 4.0 x4 (8000) – M.2_2: PCIe 4.0 x4 – M.2_3: PCIe 4.0 x4 (shared with PCIEX16(G4)) |
| SATA | 4 x SATA 6Gb/s ports |
| RAID | Ryzen 9000: RAID 0/1/5/10 Ryzen 8000: RAID 0/1 Ryzen 7000: RAID 0/1/10 |
| Networking | |
| Ethernet | Realtek 2.5Gb Ethernet, TUF LANGuard |
| Wireless | Wi-Fi 7 (2×2, 2.4/5/6GHz, up to 2.9Gbps), Bluetooth 5.4 |
| USB | |
| Rear I/O | 1 x USB-C 20Gbps, 3 x USB-A 10Gbps, 4 x USB-A 5Gbps, 2 x USB 2.0 |
| Front I/O | 1 x USB-C 10Gbps, 2 x USB 5Gbps, 4 x USB 2.0 (via headers) |
| Audio | |
| Codec | Realtek ALC1220P 7.1 HD Audio |
| Features | 120 dB SNR playback, 113 dB SNR recording, Jack detection, Amplifier, De-pop circuit |
| Back Panel I/O | |
| 1 x USB-C 20Gbps, 3 x USB-A 10Gbps, 4 x USB-A 5Gbps, 2 x USB 2.0 1 x DisplayPort, 1 x HDMI, 1 x 2.5Gb LAN, 5 x Audio jacks, 1 x Wi-Fi module 1 x BIOS FlashBackโข button |
|
| Internal I/O | |
| Cooling | 1 x CPU Fan, 1 x CPU OPT Fan, 1 x AIO Pump, 4 x Chassis Fans |
| Power | 1 x 24-pin, 2 x 8-pin CPU Power, 1 x 12V-2X6 Aux Power |
| Other | Thunderbolt header, RGB headers, Clear CMOS, Front Panel, COM, Audio, Q-Designs |
| Special Features | |
| ASUS TUF Protection, Q-Design, M.2/VRM heatsinks, BIOS FlashBackโข, Aura Sync RGB, AI Advisor, Armoury Crate | |
| BIOS & Software | |
| BIOS | 256Mb UEFI AMI BIOS |
| Software | Armoury Crate, AI Advisor, TurboV Core, Norton 360 (Trial), DTS Audio, Adobe CC Trial |
| Other | |
| Accessories | 2 x SATA cables, Wi-Fi antenna, M.2 rubber packs, Quick guide, TUF sticker |
| OS | Windows 11 |
| Form Factor | ATX, 12 x 9.6 inches (30.5 x 24.4 cm) |
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | ATX |
| Back Connect | |
| Back-Connect Compatibility | ASUS BTF |
| Back Connect | Yes |
| Motherboard | |
| Motherboard Chipset | AMD B850 |
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Socket | AM5 |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x 2.5 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | Yes |
| Memory | |
| Max. Memory | 256 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory slots | 4x |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 7 |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 2x 8-Pin |













Reviews
There are no reviews yet.