Description
Theย Gigabyte GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย comes equipped with everything you need to take your performance to new heights. Built upon Blackwell architecture, 3840 CUDA cores render your gaming worlds in glorious detail. The blend of RT and Tensor cores and integrated Neural Shader facilitates true-to-life lighting and shadows, enhancing character and material rendering for incredible visual fidelity. The 8GB of GDDR7 VRAM and a 128-bit memory bus keep operations silky-smooth for an optimised experience every time, allowing you to better concentrate on the game at hand.
Gigabyte GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Card at a Glance:
- Blackwell RTX architecture
- 3840 CUDA โ 4th-gen RT and 5th-gen Tensor cores
- Up to 2595MHz boosted clock speeds โ unlocked for overclocking
- 8GB GDDR7 VRAM
- 128-bit memory bus
- PCIe 5.0 connectivity
Incredible Gaming
Built harnessing NVIDIAโs cutting-edge Blackwell architecture, theย Gigabyte GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย is the ultimate upgrade for gamers. Take advantage of up to 3840 CUDA cores, with a mix of both 4th-gen RT and 5th-gen Tensor cores, to unlock outstanding in-game graphics. The integrated Neural Shader works in tandem with NVIDIAโs suite of AI enhancements, including DLSS 4.0, to render your gaming worlds in stunning detail with true-to-life lighting and shadows. As an OC model, this graphics card features a pre-configured factory overclock, fine-tuned to reach speeds of up to 2595MHz, granting you the uplift in performance you need to dominate the battlefield with ease.
Whatโs more, 8GB of GDDR7 VRAM intelligently keeps operations efficient and your frame rates buttery-smooth as you game at up to 1440p resolutions.
Engineered to Last
Theย Gigabyte GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย has been crafted to withstand each and every battle. The exterior features a reinforced metal backplate with a curved edge. This backplate gets securely fastened to the I/O bracket to provide unparalleled structural integrity. Plus, the PCB sports a user-friendly design, eliminating any sharp protrusions commonly found on the solder connectors, preventing you from cutting your hands or inadvertently damaging your other components. The included VGA holder supports multiple mounting options, keeping your graphics card secure and well supported, with no unwanted sagging.
In addition to this, this GPU utilises Ultra Durable metal chokes, lower ESR solid capacitors, and lower RDS(on) MOSFETs to deliver outstanding performance overall thatโs optimised to handle the rigours of battle. This is enhanced by the Dual BIOS mode. By default, this GPU is set to Performance Mode, providing you with the best possible experience. However, you can switch to Silent Mode for whisper-quiet operation.
WINDFORCE Cooling
Keeping excess heat to a minimum, theย Gigabyte GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย sports a high-quality WINDFORCE cooling solution. Armed with a combination of high-quality copper heat pipes and a large dedicated vapour chamber, any unwanted heat is expelled at rapid speeds. The integrated heatsink and three Hawk fans ensure a steady supply of air always flows throughout the GPU. Each of the fans features an aerodynamic design, optimised to reduce air resistance and noise levels. The 3D Active Fan mode supplies you with semi-passive cooling, intelligently shutting off the GPU fans when under low loads for virtually silent operation.
Whatโs more, this graphics card features server-grade thermal conductive gel. This gel has been applied to vital components such as the VRAM and MOSFETs to facilitate long-lasting heat transfer by ensuring optimal contact between any uneven surfaces.
Sleek and Stylish
Theย Gigabyte GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 Graphics Cardย will blend into any aesthetic, designed to strike the perfect balance between performance and aesthetics. The exterior features a multi-layered structure with a unique textured finish to give the GPU a strong amour-like look. Each of the three fans is adorned with RGB Halo lighting. Customise in Gigabyte Control Center, synchronise the colour and effect to suit your style and illuminate your chassis in vibrant light.
In addition to this, the sliding side plate allows you to customise the GPU further to perfectly suit your unique style for that all-important personalised touch.
GeForce RTX 50 Series – Game Changer!
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXโข 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
RTX AI PCs
NVIDIA Powers the Worldโs AI. And Yours.
Upgrade to advanced AI with NVIDIA GeForce RTXโข GPUs and accelerate your gaming, creating, productivity, and development. Thanks to built-in AI processors, you get world-leading AI technology powering your Windows PC.
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 281 mm |
| Width | 119 mm |
| Height | 40 mm |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 3 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2280 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2595 MHz |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Chip | GB206-250 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 3840 |
| Tensor Cores | 120 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 30 |
| GPU Memory Type | GDDR7 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 448 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 1750 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 28 |












Reviews
There are no reviews yet.