Description
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | DUAL-RTX3050-O6G |
| Graphic Engine | NVIDIAยฎ GeForce RTXโข 3050 |
| Bus Standard | PCI Express 4.0 |
| OpenGL | OpenGLยฎ4.6 |
| Video Memory | 6GB GDDR6 |
| Engine Clock | OC mode: 1537 MHz (Boost Clock) Default mode: 1507 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Core | 2304 |
| Memory Speed | 14 Gbps |
| Memory Interface | 96-bit |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Interface | Yes x 1 (Native DVI-D) Yes x 1 (Native HDMI 2.1) Yes x 1 (Native DisplayPort 1.4a) |
| HDCP Support | Yes (2.3) |
| Maximum Display Support | 3 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| Accessories | 1 x Speedsetup Manualโ |
| Software | ASUS GPU Tweak III & GeForce Game Ready Driver & Studio Driver: please download all software from the support site. |
| Dimensions | 201 x 120 x 37 mm 7.91 x 4.72 x 1.46 inches |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connectors | No |
| Slot | 2 Slot |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 201 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 37 mm |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 30 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 2 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 1042 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 1507 MHz |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | Only over PCIe slot |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| External Ports | |
| Display Connectors | DVI-D (1x), HDMI (1x), Display Port (1x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chip | GA106 |
| Manufacturing Process | 8 nm |
| Shader Units | 2560 |
| Tensor Cores | 80 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 20 |
| GPU Memory Type | GDDR6 |
| Slot Type Standard | PCIe 4.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 224 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 1750 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 14 |












Reviews
There are no reviews yet.