Description
PRIME-RTX5050-O8G Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | PRIME-RTX5050-O8G |
| Graphics Engine | NVIDIAยฎ GeForce RTXโข 5050 |
| CUDA Cores | 2560 |
| OpenGLยฎ | OpenGLยฎ 4.6 |
| Engine Clock | OC mode: 2707 MHz Default mode: 2677 MHz (Boost Clock) |
| Memory Interface | 128-bit |
| Video Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory Speed | 20 Gbps |
| AI Performance | 439 |
| Power Connector | 1 x 8-pin |
| I/O | 1 x Native HDMI 2.1b 3 x Native DisplayPort 2.1b |
| HDCP Compliant | HDCP 2.3 |
| Digital Max. Resolution | 7680 x 4320 |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVLink / Crossfire Support | N/A |
| Recommended PSU | 550W |
| Bus Standard | PCIE 5.0 |
| Package Contents | 1 x Speedsetup Manual 1 x Thank You Card |
| Software Bundled | ASUS GPU Tweak III, MuseTree, GeForce Game Ready Driver, Studio Driver Please download all software from the support site. |
| Slot | 2.5 slot |
| Card Size (mm/inch) | 268.3 x 120 x 50 mm 10.56 x 4.72 x 1.97 inches |
| Color Box (mm) | 405 x 233 x 88.5 mm |
| Weight (Single Card) | 0.766 kg |
| Product Weight (with packing) | 1.406 kg |
| Notes | * Our wattage recommendation is based on a fully overclocked GPU and CPU system configuration. * For a tailored suggestion, use the โChoose By Wattageโ feature on our PSU product page: ASUS PSU Recommendation * All specifications are subject to change without notice. |
| Regulation | โ S-AT2-001 GreenASUS Hazardous Substances Free (HSF) Technical Standard (Global RoHs, China RoHS, EU REACH, J-MOSS) โ WEEE |
| Certifications | โ FCC โ CE โ C-TICK โ BSMI โ KCC โ VCCI |
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 268.3 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 50 mm |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 3 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2317 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2677 MHz |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Chip | GB207-300 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 2560 |
| Tensor Cores | 80 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 20 |
| GPU Memory Type | GDDR6 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 320 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 2500 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 20 |












Reviews
There are no reviews yet.