Description
| Model | PRIME H610M-A D4-CSM |
|---|---|
| CPU | Intelยฎ Socket LGA1700 for 14th/13th/12th Gen Coreโข, Pentiumยฎ Gold, Celeronยฎ Processors Supports Intelยฎ Turbo Boost Technology 2.0 & Intelยฎ Turbo Boost Max 3.0 |
| Chipset | Intelยฎ H610 Chipset |
| Memory | 2 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 3200โ2133, Dual Channel, Non-ECC, Un-buffered Supports Intelยฎ XMP |
| Graphics | 1 x DisplayPort (4K@60Hz) 1 x HDMIยฎ (4K@60Hz) 1 x D-Sub |
| Expansion Slots | 1 x PCIe 4.0 x16 (CPU) 1 x PCIe 3.0 x1 (Chipset) |
| Storage | 2 x M.2 slots (PCIe 3.0 x4 / x2) 4 x SATA 6Gb/s |
| Ethernet | Intelยฎ 1Gb Ethernet |
| Wireless & Bluetooth | V-M.2 slot (Key E, CNVi & PCIe, Wi-Fi module sold separately) |
| USB | Rear: 2 x USB 3.2 Gen 2 (Type-A), 4 x USB 2.0 Front: 2 x USB 3.2 Gen 1 (via header), 3 x USB 2.0 (via headers) |
| Audio | Realtek 7.1 Surround Sound HD Audio CODEC Supports Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking, up to 24-Bit/192 kHz playback |
| Back Panel I/O | 2 x USB 3.2 Gen 2, 4 x USB 2.0, 1 x DisplayPort, 1 x HDMIยฎ, 1 x D-Sub, 1 x V-M.2 (Key E), 1 x Intelยฎ 1Gb Ethernet, 3 x Audio jacks, 1 x PS/2 Keyboard, 1 x PS/2 Mouse |
| Internal I/O | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin CPU Power 2 x M.2, 4 x SATA 6Gb/s 1 x USB 3.2 Gen 1 header, 2 x USB 2.0 headers 1 x CPU Fan, 2 x Chassis Fan 3 x Addressable Gen 2 headers, 2 x AURA RGB headers Other: Clear CMOS, AAFP, COM, S/PDIF, Speaker, TPM, Front Panel |
| Special Features | ASUS 5X Protection III, Q-Design, VRM heatsink, AURA Sync RGB |
| Software | Armoury Crate, AI Suite 3, TurboV EVO, EPU, DIGI+ VRM, ASUS CPU-Z, ACCE support, Norton (Trial), WinRAR |
| BIOS | 128 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS |
| Manageability | WOL by PME, PXE |
| Accessories | 2 x SATA cables, I/O Shield, M.2 screw package, Support DVD, ACC Express Key, User Guide |
| OS Support | Windowsยฎ 11/10 64-bit |
| Form Factor | mATX (9.6″ x 8.3″ / 24.4cm x 21.1cm) |
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | Micro-ATX |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x (in total), 1x 1 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | No |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | Intel |
| CPU Socket | 1700 |
| Motherboard | |
| Motherboard Chipset | Intel H610 |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Secondary Colour | Silver |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 3 |
| Expansion Slots | |
| PCIe x16 slots (total) | 1 |
| PCIe x1 slots (total) | 1 |
| PCIe 4.0 x16 mechanical slot | 1 |
| PCIe 3.0 x1 mechanical slot | 1 |
| Memory | |
| Max. Memory | 64 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory slots | 2x |
| Storage Ports | |
| M.2 PCIe 3.0 x2 | 1 |
| M.2 PCIe 3.0 x4 | 1 |
| SATA 6G (internal) | 4 |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 1x 8-Pin |
| USB 3.0 (internal) Possible Ports | 2 |
| RGB / LED connectors | yes, 1x RGB (4-Pin 5050 12VGRB), 3x Digital RGB (3-Pin 5VDG) |
| External Ports | |
| USB 3.0 (external) Type A | 2 |
| Display Connectors | VGA (D-Sub) (1x), HDMI (1x), Display Port (1x) |










Reviews
There are no reviews yet.