Description
ASUS Pro WS TRX50-SAGE WIFI A – Specifications
| Model | Pro WS TRX50-SAGE WIFI A |
|---|---|
| CPU | AMD Socket sTR5 for Ryzenโข Threadripperโข PRO 9000 & 7000 WX-Series and Ryzenโข Threadripperโข 9000 & 7000 Series Processors |
| Chipset | AMD TRX50 Chipset |
| Memory | 4 x DIMM slots, DDR5, ECC Registered Memory, 4 Channel Memory Architecture |
| Expansion Slots | 3 x PCIe 5.0 x16, 1 x PCIe 4.0 x16 |
| Storage | 4 x M.2, 4 x SATA 6Gb/s, 2 x SlimSAS ports, RAID support (PCIe & SATA RAID 0/1/5/10) |
| Ethernet | 1 x Marvellยฎ AQtion 10Gb, 1 x Intelยฎ I226-LM 2.5Gb |
| Wireless & Bluetooth | Wi-Fi 7 (Realtekยฎ RTL8922AE), Bluetoothยฎ v5.4 |
| USB (Rear) | 2 x USB4 (40Gbps, Type-C), 6 x USB 10Gbps (Type-A), 1 x USB 2.0 (Type-A) |
| USB (Front) | 1 x USB 20Gbps Type-C (30W PD), 2 x USB 5Gbps, 4 x USB 2.0 |
| Audio | Realtek ALC1220P, 5.1 Surround, 120 dB SNR playback, 113 dB SNR recording |
| Back Panel I/O | 2 x USB4, 6 x USB 10Gbps, 1 x USB 2.0, 2 x DisplayPort IN, 2 x LAN, 2 x Audio jacks, Wi-Fi, BIOS FlashBack, Clear CMOS |
| Internal I/O | Multiple fan headers, 24-pin + CPU power connectors, RGB header, TPM, COM, BMC, Debug buttons (Start, Safe boot, ReTry, etc.) |
| Special Features | ASUS Q-Design, Thermal Solution, EZ DIY features, Aura Sync RGB |
| Software | Armoury Crate, Fan Xpert 4, Aura Sync, ASUS Control Center Express, Norton 360 (Trial), Adobe Creative Cloud (Trial) |
| BIOS | 256 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS |
| Remote Management | ASUS Control Center Express (ACCE), BMC header for IPMI expansion card |
| Accessories | SATA cables, Thermistor, DisplayPort cable, WiFi antenna, M.2 accessories, Q-Connector, Documentation |
| Operating System | Windowsยฎ 11 |
| Form Factor | CEB 12″ x 11″ (30.5 cm x 28.0 cm) |
| Form Factor | |
| Motherboard formfactor | CEB |
| Motherboard | |
| Motherboard Features | M.2 Quick Release, Debug LEDs, Q-CODE Display, Onboard Power Buttons |
| Clear CMOS Button | Yes |
| Motherboard Chipset | AMD TRX50 |
| BIOS Flashback Button | Yes |
| Dual BIOS | No |
| Built-In I/O Shield | Yes |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Wi-Fi & LAN | |
| LAN | Yes |
| LAN Ports | 1x 2.5 Gbit/s, 1x 10 Gbit/s |
| Wi-Fi / Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth Standard | 5.4 |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | AMD |
| CPU Socket | sTR5 |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Display | |
| Display Included | No |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Fan Header | |
| 4 Pin Fan Connectors | 8 |
| External Ports | |
| USB4 Gen 3×2 (external) Type C | 2 |
| USB 3.2 (external) Type A | 6 |
| USB 2.0 (external) Type A | 1 |
| Display Connectors | Display Port (2x) |
| Audio outputs | 3.5 mm jack (total) 2x |
| Expansion Slots | |
| PCIe x16 slots (total) | 4 |
| PCIe 5.0 x16 mechanical slot | 3 |
| PCIe 4.0 x16 mechanical slot | 1 |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 2x 8-Pin |
| USB 3.0 / 3.1 / 3.2 (internal) Type C Header | 1 |
| USB 3.0 / 3.1 / 3.2 (internal) Type C Possible Ports | 1 |
| USB 3.0 (internal) Header | 1 |
| USB 3.0 (internal) Possible Ports | 2 |
| USB 2.0 (internal) Header | 2 |
| USB 2.0 (internal) Possible Ports | 4 |
| RGB / LED connectors | 1x Digital RGB (3-Pin 5VDG) |
| Front Panel Audio Header | Yes |
| SPI TPM Header | Yes |
| Memory | |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| EEC Support | Yes |
| Memory slots | 4x |
| Cooling | |
| Backplate | No |
| M.2 Heatsinks | Yes |
| VRM Heatsinks | Yes |
| Storage Ports | |
| M.2 PCIe 4.0 x4 | 1 |
| M.2 PCIe 5.0 x4 | 3 |
| SAS (internal) | 2 |
| SATA 6G (internal) | 4 |
| Audio | |
| Soundchip | Realtek ALC1220P |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| Power Specifications | |
| Power Stages (VRMs) | 20+3+3+3 |








Reviews
There are no reviews yet.