Description
The be quiet! Dark Power Pro 13 1300W offers 80 PLUSยฎ Titanium efficiency and world-class performance due to fully digital control and a frameless fan concept. With the latest PCIe 5.0 compatibility it is predetermined as the ATX 3.0 power supply for your next-gen graphics card.
be quiet! Dark Power Pro 13 at a Glance
- 80 PLUS Titanium efficiency (up to 94.4%)
- ATX 3.0 PSU with full support for PCIe 5.0 GPUs and GPUs with 6+2 pin connectors
- Handles massive power excursions
- Fully digital controlย and Active Rectifier + full bridge LLC technology for unmatched signal stability
- Improved and patented frameless Silent Wings fan for virtually inaudible operation at ordinary loads
- Full mesh PSU front with funnel-shaped air inlet
be quiet! Dark Power Pro 13 Specification
| Model | Dark Power Pro 13 1300W |
|---|---|
| Continuous power (W) | 1300 |
| Peak power (W) | 1400 |
| Form factor | Version 3.0 |
| Form factor EPS 12V | Version 2.92 |
| Topology | Full bridge + LLC + SR + DC/DC |
| Digitally controlled | ? |
| Voltage (Vac) | 100 – 240 |
| Frequency (Hz) | 50 – 60 |
| Input current (A) | 16 / 8 |
| Power factor at 100% load | >0.99 |
| Modern standby | ? |
| Power consumption in standby (W) | <0.06 |
| Average life time (h / 25ยฐC) | >100,000 |
| Operating temperature up to (ยฐC) | 50 |
| Efficiency | |
| 80 PLUS certification | Titanium |
| Efficiency (%) at 230V, 2% load | 73.1 |
| Efficiency (%) at 230V, 10% load | 91.6 |
| Efficiency (%) at 230V, 20% load | 93.6 |
| Efficiency (%) at 230V, 50% load | 94.4 |
| Efficiency (%) at 230V, 100% load | 92.8 |
| Fan and cooling technology | |
| Fan | Silent Wings |
| Fan size (mm) | 135 |
| Bearing technology | FDB |
| Motor technology | 6-pole fan motor |
| Max. fan speed (rpm) | 2400 |
| dB(A) at 10% load | 10.2 |
| dB(A) at 20% load | 10.2 |
| dB(A) at 50% load | 10.2 |
| dB(A) at 100% load | 23.2 |
| Output | |
| Multi-rail operation (12V rails) | 6 |
| 12V single rail operation | ? |
| Overclocking key | ? |
| +3.3V (A) | 25 |
| +5V (A) | 25 |
| +12V1 (A) | 35 |
| +12V2 (A) | 35 |
| +12V3 (A) | 40 |
| +12V4 (A) | 40 |
| +12V5 (A) | 55 |
| +12V6 (A) | 55 |
| -12V (A) | 0.5 |
| +5Vsb (A) | 3.5 |
| Max. combined power 12V (W) | 1300 |
| Max. combined power 12VHPWR (W) | 800 |
| Max. combined power 3.3V + 5V (W) | 150 |
| Hold-up time at 100% load (ms) | 18 |
| Power good signal (ms) | 100-150 |
| Cables and connectors | |
| Modular cables | ? |
| Sleeved cables | ? |
| Flat cables | – |
| Maximum cable length (cm) | 105 |
| Cable length to motherboard (cm) | 60 |
| No. of cables | 16 |
| ATX-Motherboard (20+4-pin) | 1 |
| P4+4 (CPU) | 1 |
| P8 (CPU) | 1 |
| P4 (CPU) | – |
| 12VHPWR cables | 2 |
| PCI-E 6+2-pin (GPU) | 6 |
| PCI-E 6-pin (GPU) | – |
| SATA | 16 |
| PATA | 5 |
| FDD (Floppy) | – |
| Protection | |
| OTP (over temperature protection) | ? |
| OCP (over current protection) | ? |
| OPP (over power protection) | ? |
| SCP (short circuit protection) | ? |
| OVP (over voltage protection) | ? |
| UVP (under voltage protection) | ? |
| SIP (Surge & Inrush Protection) | ? |
| Safety certification | |
| BSMI | ? |
| C-Tick | – |
| CB | ? |
| CE | ? |
| CCC | ? |
| FCC | ? |
| GOST-R | – |
| KC | ? |
| Safety class (according to IEC 60950) | I |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 1300 W |
| Power Output +12V rails | 1300 W |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Efficiency Class | |
| 80PLUS Efficiency | 80 PLUS Titanium |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 200 mm |
| Installation depth | 20 cm |
| Colour | |
| Primary Colour | Black Transparent (Matt/Frosted) |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 135 mm |
| Power Supply | |
| PSU Format | ATX |
| 12V Distribution | switchable |
| Modular Power Supply | Yes |
| Modular Type | fully modular |
| Cooling | |
| Semi Passive Power Supply | No |
| Case Fan Controller | No |
| Internal Ports | |
| CPU Power Supply | 1x 8-Pin, 1x 4+4-Pin |
| 6+2 Pin PCIe Power Connectors | 6 |
| SATA Power Connectors | 16 |
| 4 Pin Molex Power Connectors | 5 |
| Software interface digital | No |
| Cable Specifications | |
| Max. 24-Pin Motherboard Power Cable Length | 60 mm |
| Max. PCIe Power Cable Length | 105 mm |









Reviews
There are no reviews yet.