Description
Trident Z5 series DDR5 memory is designed for ultra-high performance on DDR5 platforms. Featuring a sleek and streamlined aluminum heatspreader design, available in metallic silver or matte black, the Trident Z5 series DDR5 DRAM memory is the ideal choice to build a high-performance system.
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| CAS latency | 39 |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.1,1.2 V |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| SPD profile | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory module height | 44 mm |






Reviews
There are no reviews yet.