Description
Take your gaming to new heights, courtesy of theย Gigabyte GeForce RTX 5060 EAGLE OC Ice 8GB GDDR7 Graphics Card. Built upon Blackwell RTX architecture, harnessing 3840 CUDA cores, this graphics card is primed to handle all your favourite casual, mid-tier, and AAA games. Take advantage of the mix of RT and Tensor cores, which expertly render your favourite gaming worlds in stunning true-to-life quality. These work in tandem with the suite of onboard AI enhancements, such as DLSS 4.0, to heighten your in-game immersion like never before. The 8GB of GDDR7 VRAM keeps operations efficient and frame rates buttery-smooth for an optimised experience every time.
Gigabyte GeForce RTX 5060 EAGLE OC Ice 8GB GDDR7 Graphics Card at a Glance:
- Blackwell RTX architecture
- 3840 CUDA cores โ 4th-gen RT and 5th-gen Tensor
- Up to 2550MHz boosted clock speeds โ unlocked for overclocking
- 8GB of GDDR7 VRAM
- 128-bit memory interface
- PCIe 5.0 connectivity
Get Game Ready
Armed with theย Gigabyte GeForce RTX 5060 EAGLE OC Ice 8GB GDDR7 Graphics Card, achieve phenomenal in-game performance at up to 1440p resolutions. Crafted utilising NVIDIAโs cutting-edge Blackwell architecture, sporting 3840 CUDA cores, this graphics card has been fine-tuned to enhance your in-game immersion like never before. The blend of 4th-gen RT and 5th-gen Tensor cores expertly renders your gaming worlds in stunning quality, ensuring you never miss a second of the action as and when it happens around you. Whatโs more, onboard support for NVIDIAโs AI enhancements, such as DLSS 4.0 with multi-frame generation, facilitates silky-smooth frame rates with minimal screen tearing or ghosting.
The 8GB of GDDR7 VRAM operates on a 128-bit interface to keep operations efficient and multitasking seamless. As an โOCโ model, theย Gigabyte RTX 5060ย features a pre-configured overclock adjusted by the manufacturer. As a result, this GPU performs at rapid speeds of up to 2550MHz while PCIe 5.0 connectivity ensures near-zero lag or latency.
Powerful WINDFORCE Cooling
To keep excess heat to a minimum, theย Gigabyte GeForce RTX 5060 EAGLE OC Ice 8GB GDDR7 Graphics Cardย features an integrated WINDFORCE thermal system. The large copper plate makes direct contact with the GPU. When paired with the high-quality composite copper heat pipes, this quickly draws heat away from the graphics card and VRAM.
Whatโs more, the powerful Hawk fans ensure a steady supply of air always flows throughout theย Gigabyte RTX 5060. These fans feature a stylish aerodynamic design, helping to reduce air resistance and noise levels. Each fan spins in an alternate direction to help prevent any unwanted turbulence and notably increase airflow pressure. Plus, 3D Active Fan mode provides plenty of semi-passive cooling. The fans will automatically shut off when the GPU is experiencing low loads for whisper-quiet operation and ramp back up again when temperatures rise.
In addition to all of this, the integrated extended heatsink allows air to pass through the GPU, enhancing heat dissipation for efficient cooling as and when you need it most.
Premium Build
Theย Gigabyte GeForce RTX 5060 EAGLE OC Ice 8GB GDDR7 Graphics Cardย has been constructed utilising premium build materials. Harnessing certified Ultra Durable metal chokes, lower ESR solid capacitors, and lower RDS(on)MOSFETs, unlock superior performance and reliability that withstands the rigours of battle. The user-friendly PCB design means there are no sharp protrusions from solder connections, preventing any inadvertent damage to your other components.
Whatโs more, bundled with this GPU is a versatile VGA holder. This VGA holder supports a wide variety of mounting options, including horizontal and vertical orientations, and keeps your GPU well supported, preventing any unwanted sagging.
Stylish Looks
To ensure theย Gigabyte GeForce RTX 5060 EAGLE OC Ice 8GB GDDR7 Graphics Cardย looks the part, it features stylish RGB lighting. Compatibility with Gigabyte Control Center means you can customise the colour and lighting effect to perfectly suit your desired aesthetic.
GeForce RTX 50 Series – Game Changer!
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXโข 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
RTX AI PCs
NVIDIA Powers the Worldโs AI. And Yours.
Upgrade to advanced AI with NVIDIA GeForce RTXโข GPUs and accelerate your gaming, creating, productivity, and development. Thanks to built-in AI processors, you get world-leading AI technology powering your Windows PC.
| Standards / Specifications | |
| Adaptive Sync Technology (G-SYNC / FreeSync) | NVIDIA G-SYNC |
| AI | |
| AI Acceleration | Yes |
| AI Accelerator | Tensor Cores |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 208 mm |
| Width | 120 mm |
| Height | 40 mm |
| Water Cooling | |
| Watercooling | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | No |
| Colour | |
| Primary Colour | White |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Graphics Card | |
| GPU Series | RTX 50 Series |
| Cooling | |
| Number of GPU Fans | 2 |
| Expansion Slots | |
| Expansion Slots Required | 2 Slots |
| Clock Speeds | |
| Max. GPU Clock (Base) | 2280 MHz |
| Max. GPU Clock (Boost) | 2550 MHz |
| Internal Ports | |
| Required Power Connectors | 8-pin PCIe (1x) |
| Compatibility | |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| External Ports | |
| Display Connectors | HDMI (1x), Display Port (3x) |
| Display Connector Standards | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 |
| GPU Model | |
| GPU Series Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Chip | GB206-250 |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| Shader Units | 3840 |
| Tensor Cores | 120 |
| Raytracing Cores / Ray Acceleratorss | 30 |
| GPU Memory Type | GDDR7 |
| Slot Type Standard | PCIe 5.0 |
| GPU Memory Size (GB) | 8 |
| GPU Memory Interface (bit) | 128 |
| GPU Memory Bandwidth (GB/s) | 448 |
| GPU Memory Clock (MHz) | 1750 |
| GPU Memory Clock Effective (Gbps) | 28 |













Reviews
There are no reviews yet.