Description
Increase your computer’s connectivity using theย IcyBox 9-in-1 mobile Docking Station with PD 100w. This docking station is compatible with a wide range of Windows, macOS, and Chrome OS devices. Thanks to the two USB-A 3.2 Gen 1 ports and USB-A 2.0 port, you can connect a wide range of accessories, including keyboards, mice, webcams, and graphics tablets. The SD and microSD card reader ensure you can harness memory cards to upgrade your storage capabilities. Furthermore, the two HDMI ports with DisplayPort Alternative mode means you can expand your screen real estate with a 4K and 1080p monitor.
IcyBox 9-in-1 Mobile Docking Station at a Glance:
- USB-C docking station
- USB 3.0 and 2.0 connectivity supporting up to 5Gbps
- Three USB-A ports
- Dual HDMI video output
- Gigabit Ethernet port
- SD and microSD card reader
Connectivity on the Go
Theย IcyBox 9-in-1 Mobile Docking Stationย is the perfect upgrade for those working and gaming on the go. Sporting plug-and-play connectivity, this docking station can be used in conjunction with Windows, macOS, and Chrome OS operating systems. Equipped with three USB-A ports utilising a combination of USB 3.2 Gen 1 and USB 2.0 connectivity, add multiple peripherals to your set-up and enjoy reliable performance. When used alongside the SD and microSD card reader, your storage capacity can be expanded with memory cards, external hard drives, and thumb sticks.
With two HDMI ports, easily connect two extra monitors to your computer and increase your productivity. Each HDMI port can deliver 4K resolutions, with one supporting 60Hz signals and the second 30Hz. If your PC or laptop is compatible with DisplayPort Alternate Mode, you can connect two displays operating at 4K 30Hz and 1080p 60Hz. Enjoy seamless web browsing, video streaming, online gaming, and more, through the Gigabit Ethernet jack, offering speeds of up to 1,000Mbps.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Anthracite, Black |
| UASP support | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Country of origin | China |
| Power | |
| USB cable length | 0.15 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 48 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 94 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 157 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging content | 1x IB-DK4012-CPD 1x Manual |












Reviews
There are no reviews yet.