Description
Intel’s incredible 13th generation processors are here to break the boundaries of modern day processing power. Now with up to 10 cores (6 Performance-cores and 4 Efficient-cores) and up to 16 threads, plus Performance-cores are capable of reaching 4.6 GHz with Intelยฎ Thermal Velocity Boost to elevate performance. Intelยฎ Turbo Boost Max Technology 3.0 further strengthens lightly threaded performance by identifying the best-performing Performance-cores. Meanwhile, additional E-cores enable an increase in Intelยฎ Smart Cache (L3) for more efficient processing of larger data sets and better performance. The P-core and E-core L2 cache has also increased compared to the previous generation of Intelยฎ processors, minimising the amount of time spent swapping data between cache and memory to speed up your workflow. Unleash the power of next-level performance with the 13th Gen Intelยฎ Coreโข desktop processor.
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | 13th gen Intelยฎ Coreโข i5 |
| Processor model | i5-13400F |
| Processor family | Intelยฎ Coreโข i5 |
| Processor cores | 10 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 3.3 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | Yes |
| Cooler included | Yes |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 148 W |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Processor ARK ID | 230501 |
| Memory | |
| Memory Compatibility | DDR5, DDR4 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Idle States | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Market segment | Desktop |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| PCI Express configurations | 1×16+1×4, 2×8+1×4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | No |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Processor special features | |
| Intelยฎ Hyper Threading Technology (Intelยฎ HT Technology) | Yes |
| Intelยฎ Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intelยฎ AES New Instructions (Intelยฎ AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intelยฎ Speed Shift Technology | Yes |
| Intelยฎ Gaussian & Neural Accelerator (Intelยฎ GNA) 3.0 | Yes |
| Intelยฎ Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intelยฎ Thread Director | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intelยฎ Secure Key | Yes |
| Intelยฎ OS Guard | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intelยฎ Boot Guard | Yes |
| Intelยฎ Deep Learning Boost (Intelยฎ DL Boost) on CPU | Yes |
| Intelยฎ Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intelยฎ Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 100 ยฐC |
| Technical details | |
| Launch date | Q1’23 |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Other features | |
| L2 cache | 9728 KB |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Thermal Specifications | |
| Max. TDP | 65 W |
| CPU | |
| CPU Manufacturer | Intel |
| CPU Series | Intel Core i5 |
| CPU Socket | 1700 |
| CPU Architecture | Intel Raptor Lake |
| CPU Cores | 10 |
| CPU Threads | 16 |
| Performance Cores | 6 |
| Efficiency Cores | 4 |
| Hyperthreading / Multithreading | Yes |
| Memory Controller | dual channel |
| TDP | 65 W |
| CPU Packaging | boxed / retail |





Reviews
There are no reviews yet.