Description
80 PLUS BRONZE CERTIFIED
The efficiency of your power supply directly influences your systemโs performance and your power consumption. The 80 PLUS BRONZE certification promises lower energy consumption and higher efficiency.
ATX 3.1 READY
It has an output port that is compliant with PCIe CEM 5.1 and Intel PSDG (Power Supply Design Guide)ATX 3.1, also this power supply can hold up to 2x total power excursion and 3x GPU power excursion.
Dual-color 12V-2×6 cable
The 12V-2×6 cableโs connector color has been changed to yellow so that users can easily see if the connector has been plugged in properly.
Offer the CPU sufficient power
This power supply features dual 4+4-pin PCIe power connectors, providing ample 12V power to support high-performance CPUs.
POWER AT YOUR SIDE
The power supply is built with DC-to-DC construction, ensuring top-tier efficiency and unwavering voltage stability for your system.
SET FREE FOR THE +12V POWER OUTPUT
The latest CPUs and graphics cards demand more power, and a single +12V rail PSU provides an ideal combination of simplicity, robust power delivery.
Alloy Copper Connector Terminals
The cable connectors are made of copper alloy terminals so that thepower supply will be safer when there is a higher surge in current.
| Efficiency Class | |
| 80PLUS Efficiency | 80 PLUS Bronze |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 750 W |
| Power Output +12V rails | 750 W |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 140 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 120 mm |
| Power Supply | |
| PSU Format | ATX |
| 12V Distribution | single rail |
| Modular Power Supply | No |
| Cooling | |
| Semi Passive Power Supply | No |
| Internal Ports | |
| CPU Power Connectors 12V ATX/EPS | 2 |
| 12V-2×6 Power Connectors | 1 |
| 6+2 Pin PCIe Power Connectors | 2 |
| SATA Power Connectors | 3 |
| Cable Specifications | |
| Max. CPU Power Cable Length | 650 mm |
| Max. 24-Pin Motherboard Power Cable Length | 550 mm |









Reviews
There are no reviews yet.